Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,57 / Satış: 4,59
€ EURO → Alış: 5,40 / Satış: 5,42

AKÇED farklı illerden 200 izciyi Hasandağı Kampı’nda buluşturdu

AKÇED farklı illerden 200 izciyi Hasandağı Kampı’nda buluşturdu
  • 23.05.2016
  • 1.291 kez okundu

Aksaray’da izcilik faaliyetleri ile ön plana çıkan AKÇED (Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği), 19 Mayıs 2016 Perşembe günü başlayıp 22 Mayıs 2016 Pazar günü sona eren “İzcilik Kampı” düzenledi..

Hasan Dağı Bozkurt Düzlüğü’nde yapılan kamp hakkında AKÇED Dernek Başkanı aynı zamanda izci lideri olan MUSA ERDOĞAN şunları söyledi:

“Çocuk ve gençlerimizin kişisel gelişimlerini tamamlamaları için izcilik faaliyetleri çok önemli bir yere sahiptir. Bunun bilincinde olan kulübümüz bütün yıl boyunca hafta sonu izci ünite çalış-maları yapmaktadır. Ünite çalışmalarımıza katılan izcilerimizle de birkaç aylık periyotlarla kamp-lar düzenlemekteyiz. Bu kamplardan en önemlilerinden olan Hasan Dağı Kampı’mızı sorunsuz bir şekilde tamamladık. Kampımıza ilk-orta okul ve lise öğrencilerinden oluşan yavru kurt, izci ve er-gin izci gruplarımızla, izci gönüllüsü ve liderlerimiz katıldı. Bizimle olan, kampımıza katılan ve maddi-manevi desteğini esirgemeyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, nice kamplarda buluşmak diliyorum.” dedi.

AKÇED İzcilik Birimi Sorumlusu ALİ AKIN da kamp içeriği ile ilgili hakkında şu bilgileri verdi:

“Kamplar yıl boyunca ünite çalışmalarımıza katılan izcilerimiz için bir ödül olarak değerlendiri-lebilir. İzciler öğrendikleri teorik bilgileri uygulama fırsatlarını kamplarda gerçekleştirirler. Hasan Dağı kampında izcilerimiz çadır kurma ve çadırlarda kalma, izci marşları ve alkışları, birlikte hareket etme, doğada yürüyüş kuralları, düğümler gibi bilgilerini uygulama fırsatı buldular.

* Hasan Dağı Kampımızda kurduğumuz eğitim istasyonlarında da izcilerimize eğitimler verildi.

İlk yardım istasyonunda aynı zamanda izci gönüllümüz olan Doktor İsmail AKSOY tarafından doğada karşılaşılabilecek kaza, yaralanma, böcek sokması gibi durumlarda neler yapılması ge-rektiği hakkında bilgi verildi.

* Telsiz ve İletişim İstasyonu’nda İzci Liderleri Hamdullah Yıldız ve Hüseyin Soysal tarafından telsizcilik ve kesintisiz iletişim konusunda bilgiler verildi.

* Değerler Eğitimi İstasyonunda Aksaray Merkez Vaizi Fatih Yar ve liderlerimizden Musa Erdo-ğan milli ve manevi değerlerimizle ilgili sunumlar yapıldı.

* İzcilik Eğitimi İstasyonunda temel bilgiler verildi.

* Oyunlar istasyonunda ise birbirinden güzel izci oyunları hem bedensel gelişime katkı hem de tatlı bir rekabet içinde oynandı.

Kamp akşamlarının vazgeçilmezi olan kamp ateşi programlarında izciler hazırladıkları çalışmaları sunma imkanı buldular.

Kampı son gecesinin Berat Kandili olması nedeniyle Kur’an Tilavetleri, ilahiler, şiirlerden oluşan özel bir kamp ateşi programı icra edildi.”

Kampta yamaç paraşütü sporcusu İsmail Koç paramotor (motorlu paraşüt) ile Karaören köyünden havalanarak kamp alanının üzerinde izcilere görsel şölen yaşattı. Kamp alanına iniş yaparak kamp ateşi programımızda misafirimiz oldu.” dedi.

Kampla ilgili olarak Türkiye İzcilik Federasyonu Aksaray İl Temsilcisi ADEM GÜREŞÇİ şunları söyledi:

“Hasan Dağı’nda yapılan 4 günlük bu kamp Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından onaylı ola-rak yapılmıştır. Bir ay öncesinden hazırlık çalışmalarına başlanılan kampta; kamp yeri güvenliği için kolluk kuvvetlerine bilgi verilerek olası riskler önlenmiştir. Kampa katıla tüm izci ve liderlerin resmî olurları alınmıştır. Ayrıca bu kampa Niğde Cevher Gençlik İzcileri, Antalya Dinamik Gençlik İzcileri ve Aksaray Asım Gençlik İzcileri de katılarak toplamda 200’e yakın izci iştirak etmiştir.

Hasan Dağı’nda şimdiye kadar yapılan en geniş katılımlı bu kampa dahil olan kulüplerimize, her zaman yanımızda olan Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’müze, desteklerini esirgemeyen Aksaray ve Helvadere Belediyelerine ve son olarak kamp yeri güvenliği konusunda yardımcı olan Aksaray Jandarma Komutanlığı’na teşekkür ediyorum.” dedi.

Nisan ayında Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katılan AKÇED, Aksaray’ın farklı mekanlarında kamp yapmakla beraber Türkiye İzcilik Federasyonu’nun organize ettiği Allahuekber (Sarıkamış) Kış Kampı, Azerbayca Hocalı Kampı, Sarıkamış Şühedanın İzcinde gibi faaliyetlere de izci götürmektedir.

Ayrıca; AKÇED izci ve gönüllülerine doğa yürüyüşü, Hasan Dağı Zirve Tırmanışları organize etmekte, Telsiz İletişimi konusunda eğitimler vermektedir..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ