Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Aksaray CHP’den tutuklanmaya tepki

Aksaray CHP’den tutuklanmaya tepki
  • 28.11.2015
  • 1.135 kez okundu

Aksaray Cumhuriyet Halk Partisi, Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması hakkında bir basın bildirisi yayınladı..

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı ’ın yapmış olduğu açıklama:

ve ’ün “MİT Tırları Soruşturması” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında tutuklanması, demokrasi tarihimize ve basın özgürlüğü sicilimize eklenen yeni bir lekedir. Bu karar hukuki değil kanunsuz bir alıkoymadır. Basın Kanunu’nun açık hükümlerine göre mahkeme konusu bile olmayacak bir dosyadan, tamamen ilgisiz konumdaki Cumhurbaşkanlığı makamının şikayet dilekçesiyle bir dava uydurulmuştur. Hukukun keyfiyete alet ettiği bu dava, sonucu ne olursa olsun, yok hükmündedir.

MİT tırlarıyla ilgili gerçekler, bir sene müddetçe hükümet gazeteleri dahil her yerde tefrika edilmişken, Can Dündar ve Erdem Gül yazınca “Devlet Sırrı” olarak ilan edilmiş ve casusluk suçlamasıyla iki gazeteci tutuklanmıştır. Çalışanları, FETO olarak nitelendirilen cemaat tarafından defalarca eziyete uğratılan ve hatta hapse atılan Cumhuriyet Gazetesi’nin kurumsal olarak en öndeki iki çalışanı, bu örgüte yardım ve yataklıkla suçlanarak kamuoyunun zekasıyla alay edilmiştir.

Basın tarihimizin en vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır. Ancak bu tutuklama kararı, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcında müjdecisidir. Çünkü karar, Erdoğan ve ekibinin korkularının tescilidir. Korkularına esir olmuş bu sözde iktidar sahipleri, kaçak saraylarının içinde kendilerine yarattıkları dünyadan başlarını dışarı her uzattıklarında, yalnızlıklarıyla baş başa kalacaklardır.

“Bizler casus değiliz, hain değiliz, kahraman değiliz. Bizler gazeteciyiz. Burada yapılan şey de baştan sona gazetecilik faaliyetidir.” diyen Can Dündar’ı ve “Bir gazeteci, ülkesinin tehlike de olduğunu görüyorsa bu haberi yapmak onun görevi, zorunluluğudur.” diyen Erdem Gül’ün en içten duygularımızla kucaklıyoruz.

Sevgili Can ve Erdem,

Sizleri tanıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Halkın haber alma özgürlüğüne duyduğunuz sarsılmaz inanca yıllardır duyduğumuz hayranlığı bir kez daha ifade etmeyi sorumluluk olarak görüyoruz. Meslektaşlarınızla sürdürdüğünüz eşsiz dayanışma, kapınızı çalan tüm mağdurlara karşı gösterdiğiniz yakın ilgi için sizlere teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Biliyoruz ki başınız dik girdiğiniz o cezaevinden, başınız dik olarak çıkacaksınız. Ancak siz, cezaevine girerken sevinç çığlıkları atanlar, “Oh olsun” diyenler, korkak yüreklerinin karanlık yüzlerinin teşhir olduğunu unutmasın. Haksız karara rağmen, şahsi menfaatleri için susmayı, tercih edenler de unutmasın ki, onları boğacak olan da bu suskunluklarıdır. Onlar, silinmeyecek olan bir utancı kişisel tarihlerine not ettiler.

Susmayanları, bu haksız karara tepki gösteren tüm vatandaşlarımızı da Can ve Erdem’in şahsında selamlıyoruz. Gösterdiğimiz bu dayanışma, Türkiye’nin gelişmesinin önünde duran tüm kötülük ve engellerin yok edilmesinden önemli kilometre taşlarından biri olacaktır.”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ