Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

Aksaray’da 823 bin 728 adet fide dağıtıldı

Aksaray’da 823 bin 728 adet fide dağıtıldı
  • 04.05.2016
  • 953 kez okundu

Vali Şeref Ataklı:
‘Aksaray’ın sebze ve meyve üretimini arttırmak için desteklerimiz artarak devam edecek’

Aksaray’da açıkta sebze yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, çiftçilerimizin girdi maliyetlerinin azaltılması ve birim alandan yüksek verim alınması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi işbirliğinde 84 çiftçiye toplamda 404 dekarlık araziye sofralık domates, salçalık domates, sırık domates, sofralık biber, salçalık biber, patlıcan, kavun ve çilekten oluşan 823.728 adet fide dağıtıldı.

Vali Şeref Ataklı, fide dağıtım töreninde yaptığı konuşmasında Aksaray’ın sebze ve meyve üretimini arttırmak için desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti. 2 yıldır fidan ve fide dağıtımının devam ettiğini belirten Vali Şeref Ataklı, Aksaray’ın meyve ve sebze üretimini arttırmak istediklerini ve bu kapsamda bu yıl İl Özel İdaresi bütçesinden sebzecilik için 250bin TL kaynak ayrılarak çiftçilere destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

Vali Ataklı yaptığı konuşmada: “Domates, biber patlıcan ve kavun dağıtımı yapılıyordu, bu sene buna birde çilek ekledik. Ekonomik açıdan faydalı olması açısından 2 dekar üzerinde yapılacak ekimleri desteklemek istiyoruz” dedi.

Gücünkaya köyünde yapılan seracılığın modernizasyonu konusunda KOP kaynaklarından faydalanılması konusunda girişimde bulunacaklarını belirten Vali Ataklı, bu sayede sebze üretimini geniş zamana yayma imkânı elde edileceğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun’da yaptığı konuşmasında 2 dekar ve üzerinde sebzecilik yapmak isteyen çiftçilere %80 inin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılandığı fideleri dağıttıklarını belirterek bu yıl için 84 çiftçiye 823.728 adet yapıldığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene İl Genel Meclis Başkanı Muammer Tüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız ve hak sahibi çiftçiler katıldı.

Konuşmaların ardından çiftçilere fidelerini Vali Şeref Ataklı, İl genel Meclis Başkanı Muammer Tüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun,  tarafından dağıtıldı.  Sebze fidelerini alan çiftçiler memnuniyetlerini ifade ederek Vali Şeref Ataklı’ya teşekkür ettiler..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ