Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,51 / Satış: 5,53

Aksaray’da Fatih Projesi tüm hızıyla devam ediyor

Aksaray’da Fatih Projesi tüm hızıyla devam ediyor
  • 13.11.2015
  • 1.100 kez okundu

Eğitimde FATİH Projesi ile eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanmaktadır. Aynı zamanda her öğretmenimize ve her öğrencimize tablet bilgisayar verilmektedir. Dersliklere kurulan BT donanımının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmet içi eğitimler verilmektedir. Bu süreçte öğretim programları BT destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-İçerikler oluşturulmuştur.

Eğitimde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir.

E-Dönüşüm Türkiye kapsamında üretilen ve Ülkemizin bilgi toplumu olma sürecindeki eylemleri tanımlayan Bilgi Toplumu Stratejisi Belgesi, Kalkınma Planları, Bakanlığımız Stratejik Planı ve BT Politika Raporunda yer alan hedefler doğrultusunda dersliklere BT araçları sağlanarak, BT destekli öğretimin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

2010 yılında başlatılan FATİH Projesi tüm ülke çapında uygulanmaya konulmuştur. İlimizde sürdürülmekte olan proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar şöyledir.

Donanım bileşeni kapsamında il genelinde 400 okulumuza çok fonksiyonlu yazıcı teslim edilmiştir. 87 okulumuza toplam 1692 etkileşimli tahta montajı tamamlanmıştır, 100 okulumuza toplam 1224 etkileşimli tahta montajı da 2015 yılsonuna kadar tamamlanarak, toplamda 187 okulumuzun 2968 etkileşimli tahtaya kavuşması planlanmıştır.

Diğer bir donanım unsuru olan tabletlerde ise ilimizde bu güne kadar 6704 öğrenci, 1560 öğretmen tableti olmak üzere toplam 8264 tablet dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Ağ altyapı bileşeni kapsamında 56 okulumuzun ağ altyapı kurulumu tamamlanmış olup 37 okulumuza hızlı internet bağlantıları gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmekte olan çalışmalar 2015 sonu itibari ile bitirilerek toplamda 150 okulumuzun ağ altyapı kurulumuna kavuşması planlanmıştır.

Hizmet içi eğitim bileşeni kapsamında il genelinde bu güne kadar 119 eğitim faaliyetinde 3191 öğretmenimiz eğitime alınmıştır.

Devam edecek olan FATİH projesi ile ilimizde bulunan tüm okullara donanım unsurları teslimatları ve ağ altyapı kurulumları gerçekleştirilmesi ve görevli tüm öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere alınması planlanmıştır..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ