Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,16 / Satış: 6,19

Ali Rıza Alaboyun Bakan Yardımcılığına tekrar atandı

Ali Rıza Alaboyun Bakan Yardımcılığına tekrar atandı
  • 29.05.2016
  • 2.285 kez okundu

Bir önceki hükümet döneminde de aynı görevi yürüten Ali Rıza Alaboyun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcılığına yeniden atandı..

65. Hükümet’in kurulması ve kabinedeki bakanların belirlenmesinin ardından olarak yerini koruyan ’ın yardımcılığına yeniden AK Parti Aksaray eski Milletvekili ve 62. Hükümet de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yapan , atandı. Atama Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ali Rıza Alaboyun Kimdir?

İTÜ Maden Fakültesini bitiren Alaboyun, daha sonra Amerika’da The Pennsylvania State University’de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı. MTA ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştıktan sonra Etibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 2002, 2007 ve 2011 yıllarında yapılan genel seçimlerde AK Parti’den Aksaray milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 2002-2011 yılları arasında NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılından itibaren NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu. 2015 yılında kurulan Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulan seçim hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi. 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra kurulan ikinci Davutoğlu hükümetinde ise 17 Aralık 2015 tarihi itibariyle görevini üstlendi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65’inci hükümette de görevini üstlendi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ