Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 3,92 / Satış: 3,94
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

Android’de Lollipop Liderliği Ele Geçirdi

Android’de Lollipop Liderliği Ele Geçirdi
  • 16.03.2016
  • 2.482 kez okundu

Günümüzde mobil cihazlarda en popüler işletim sistemlerinin başında şüphesiz Android geliyor. Teknoloji devi Google tarafından geliştirilmiş olan bu işletim sistemi hem kullanımı kolay olması, hem de daha hesaplı uygulamalara yer vermesi ile kullanıcılar arasında popülerlik kazanmış durumda. Android sayesinde kullanıcılar cep telefonu veya tablet bilgisayarlarından kolaylıkla alışveriş yapabiliyor, haber okuyup video izleyebiliyor veya bets10’a girip bahis oynayabiliyorlar. Google geçtiğimiz günlerde Android işletim sistemi sürümlerinin kullanım oranlarını açıkladı ve bu raporda büyük bir değişiklik yaşandığı dikkatlerden kaçmadı.

Liderlik el değiştirdi

Google tarafından açıklanan veriler 7 Mart’ta sona eren yedi günlük bir dönemi kapsıyor ve raporda Android versiyonlarının aktif cihazlardaki çalışma oranları gösteriliyor. Raporda piyasa liderliğinin sonunda el değiştirdiği görülüyor.

android

Uzunca bir zamandır Android’in “KitKat” adıyla bilinen 4.4 sürümü piyasada en çok tercih edilen Android sürümü olarak liderliği elinde bulunduruyordu. Ancak açıklanan bu raporlarla birlikte, artık piyasada yeni bir liderin söz konusu olduğunu görüyoruz: Lollipop. Kullanım oranlarına baktığımızda, KitKat’ın şu anda %34.3 gibi hala oldukça büyük bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte, Lollipop bu oranı geride bırakmış durumda. Ayrıntılara bakarsak, 5.0 sürümünün %16.9, 5.1 sürümünün ise %19.2’lik bir kullanım oranına sahip olduğunu; böylece Lollipop’un toplamda kullanıcıların %36.1’ine ulaşarak KitKat’ı geride bıraktığını görüyoruz. Bu veriler aynı zamanda Lollipop’un kullanım oranında arka arkaya üç aydır bir artış olduğunu da gösteriyor.

Marshmallow ve diğer sürümler

Google tarafından açıklanan raporda dikkat çeken tek husus KitKat’ın liderliği Lollipop’a kaptırması değil. Aynı zamanda en son sürüm olan Marshmallow kod adlı Android 6.0 hakkında da oldukça çarpıcı bir gelişme var. Bundan bir ay önce Android cihazlardan sadece yüzde %1.2’sine ulaşan Marshmallow açıklanan bu istatistiklerle birlikte iki kata yakın bir büyümeyle Pazar payını %2.3’e çıkartmış durumda. Bu da son sürüm açısından oldukça önemli bir gelişme.

Eski sürümlere baktığımızda ise 4.1, 4.2 ve 4.3 sürümlerini kapsayan Jelly Bean’in %22.3, Ice Cream Sandwich’in %2.3, Gingerbread’in %2.6 ve Froyo’nun ise %0.1’lik paya sahip olduğunu görüyoruz. Piyasada yeni cihazların kullanım oranının arttıkça Lollipop ve Marshmallow’un payının daha da artacağını, eski sürümlerin ise yavaş yavaş kullanımdan tamamen kalkma noktasına geleceğini tahmin etmek pek zor değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ