Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Artık Başkanlık Sistemi Türkiye için mecburi

Artık Başkanlık Sistemi Türkiye için mecburi
  • 10.05.2016
  • 1.060 kez okundu

Türkiye’de son dönemin en güncel konusu olan başkanlık sistemi ile ilgili bilgiler veren AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, başkanlık sisteminin Türkiye’de artık mecburi olduğunu söyledi..

Yasama ve yürütme kuvvetlerinin ayrı ayrı organlara verildiği hükümet sisteminin adı olan Başkanlık sisteminin sert kuvvetler ayrılığı prensibine dayandığını belirten İl Başkanı Karatay, darbecilerin getirdiği parlamenter sistemin sıkıntılı bir sistem olduğunu söyledi. Başkanlık sisteminin uzun zamandır Türkiye gündeminde olduğunu hatırlatan Başkan Karatay, Türkiye’nin artık parlamenter sistemle yönetilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. 13 yıllık iktidarı ile Türkiye’yi adeta şaha kaldıran AK Parti iktidarının ile Türkiye’ye yeni ve huzurlu bir kapı daha açacağını ifade eden İl Başkanı Karatay, şu anki parlamenter sisteminin darbeciler tarafından getirilen bir sistem olduğunu söyledi. AK Parti olarak bugün itiraz edilen sistemin 1961 Anayasası ile darbeden sonra getirilmiş olan bir sistem olduğunun altını çizen Başkan Karatay, bugüne kadar yıllarca bu sistemin işlemediğini birçok siyasetçi zaten söylüyor. Bugün biz AK Parti olarak önerisiyle Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır tartışılan bir hükümet sistemi meselesini de çözmek istiyoruz” dedi.

Başkanlık sistemi ile bir taraftan siyasi istikrarı sağlayacağını, bir taraftan da darbeleri Türk siyasetinden kaldıracağını belirten Başkan Karatay, bu nedende başkanlık sisteminin Türkiye için çok önemli bir sistem olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin menfaati için bu sistemi istediğini de vurgulayan Başkan Karatay, “Allah izin verirse Türkiye başkanlık sistemine kavuşacak. O zaman her şey daha güzel olacak” dedi.

Koalisyon hükümetlerle Türkiye’nin yol alabilmesinin artık mümkün olmayacağını sözlerine ekleyen Başkan Karatay, “Herkes bilir ki, Türkiye’miz 90’lı yıllarda koalisyon hükümeti yönetimini yaşadı. 7 Haziran tablosu bize gösterdi ki parlamenter sistem siyasi istikrarı garanti etmiyor. Oysa başkanlık sisteminde siyasi istikrar garantisi var. Seçimde iki sandık kuruluyor, birinde parlamento, meclis seçiliyor, diğerinde de hükümet seçilecek. Seçim akşamı parlamento da belli, hükümet de belli, süresi de belli. 5 sene parlamento görev yapacak, 5 sene hükümet görev yapacak” dedi.

Başkanlık sisteminin parlamenter sisteme göre çok farklı başlıkları ve çok farklı faydaları olduğunu belirten Başkan Karatay, başkanlık sisteminin Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır tartışıldığını söyledi. Aslına bakılırsa başkanlık sisteminin bugünün bir konusu olmadığını vurgulayan Başkan Karatay, “Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır yeni bir sistem arayışı zaten var. Yeni anayasayı yaparken bu 50 senelik tartışmayı da sona erdirmek istiyoruz. Bu bakımdan başkanlık sistemi Türkiye için artık mecburidir” dedi.

Başkan Karatay, bu sistemde yasama ve yürütme organlarının ayrı ayrı seçildiğini ve birbirlerine müdahale etme durumlarının olmadığını söyledi. Başkanlık sisteminde yürütme organının tek kişilik olduğunu belirten Başkan Karatay, “Başkanlık sisteminde, parlamenter sistemdeki gibi bir başbakan bir de cumhurbaşkanı yürütmeden sorumlu değildir. Yürütme görevi tek başına başkanındır” dedi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ