Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Başkan Yazgı: Ahilik kardeşlik ve doğruluk demektir

Başkan Yazgı: Ahilik kardeşlik ve doğruluk demektir
  • 24.05.2016
  • 950 kez okundu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, 13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahiliğin ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas aldığını kaydetti..

Esnaf ve sanatkârlığı meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk ve tevazuyla harmanlayan Ahilik kültürünün Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkili rol oynadığını vurgulayan Başkan Yazgı şunları söyledi:

“Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Ahilik geleneği, Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacaktır.

Aksaray Belediyesi olarak üreten, istihdam sağlayan ve yaptığı ticaretle ülkesine katma değer kazandıran esnaflarımızın hep yanında olacağız. Aksaray’ımızı beraber kalkındıracağız. Ahilik teşkilatının sistemi ve mantığı diğer esnaflar ile ilişkileri bugüne yansımaktadır. Yeni bir medeniyetin inşası, geçmiş ve bugünün kültürünün harmanlamasıyla olacaktır. Bu vesile ile tüm esnaflarımızın Ahilik haftasını kutluyorum.”.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ