Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Çocuk Bakıcısı Seçerken

Çocuk Bakıcısı Seçerken
  • 10.02.2016
  • 562 kez okundu

Anne ve babaların, çocuk bakıcısı seçiminde yapacakları küçük bir yanlışlığın bile kimi zaman telafisi zor sonuçlar doğuracağını unutmamak gerekir. Aileler doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse, kendileri ve çocukların sağlıklı gelişimi için en doğru seçimi yapabilirler. Bakıcı adayının her şeyden önce çok genç ve çok yaşlı olmaması gerekir. Çünkü çok genç bakıcı adayları fazlasıyla tecrübesiz olabilecekleri gibi çok yaşlılar da çocuğun duygusal ihtiyaçlarına ve enerjisine cevap veremezler. Çocukla aralarında iletişim sorunları yaşanabilir. Bakıcının aileden biri olması durumunda, daha sonradan sıkıntı yaşamamak için bu kişinin çocuğa bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olmak gerekir”

Uzmanlar, çocukların yaşadıkları evinde bakılmalarının daha olumlu sonuçlar vereceğinin altını çiziyorlar. Bunun nedeni çocuklar kendilerini evlerinde ve odalarında daha güvende hissederler. O nedenle bakıcının çocuğa mümkünse ailenin evinde bakması daha sağlıklıdır. Anne babalar kendi evlerinde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirler. Ayrıca kendi evinde bakılan çocuk, karşılaşabileceği kimi tehlikelere karşı korunma şansına da sahip olur. Bebek emeklemeye ya da yürümeye başladığında karşılaşacağı kimi tehlikelerle ilgili önlem alınması gerektiğinde, bunu ailenin kendi evinde yapması daha kolay olur.

BAKICININ ÖNCELİKLE ANNE OLMASI ÖNEMLİ BİR AYRINTIDIR
Bir çocuk bakıcısının her şeyden önce çocuklarla iyi bir iletişimde olması gerekir. Bakıcının öncelikle anne olması önemli bir ayrıntıdır. Anne olmuş bakıcılar, çocuk bakma ve yetiştirme konusunda daha pratik ve tecrübeli olurlar. Bunun dışında bakıcının temiz, düzenli ve dürüst olması gerekir. Düzenli bir Aile yaşantısının olması da bakıcı da aranması gereken bir diğer kriterdir. Öte yandan, bakıcının eğitimli, kendini yetiştirmiş, bilinçli, sevecen, güler yüzlü, esnek ve hoşgörülü olması önemlidir.

“Sorumluluk ve inisiyatif sahibi olması, iletişim becerisinin bulunması, kişilik olarak yumuşak olması çocuğun annesine benzemesi ve sabırlı olması gerekmektedir.”

Sık sık değiştirilen bakıcıların da çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı önemli bir noktadır, “Bakıcı olarak karar verdiğiniz kişinin ne kadar süre çocuğa bakacağını mutlaka öğrenmek gerekir. En azından bir iki sene kadar çocuğun yanında olup olmayacağı konusunda kendisinden net bilgi alınmalı. Çünkü çocuklar kendileriyle ilgilenen yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bir bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Bunun yanı sıra her defasında yeni birine alışmaya çalışmak, hem çocuk hem de ebeveynler için zordur.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Osman Abalı, bakıcının gece gündüz çocuk ile birlikte olmasının da bir takım sakıncalar doğuracağını söyleyerek, “Mecbur kalmadıkça bakıcının yatılı kalmasını istemeyin. Bu ebeveynler ile çocuk arasında zamanla gelişecek bir kopukluğa zemin hazırlayabilir. Ebeveynlerin, işe başlamadan belirli bir süre çocuk ile bakıcının iletişimini gözlemlemeli ve çocukla bakıcının birbirlerine karşı yaklaşımlarını incelenmelidir. Eğer bakıcı sert tepkiler veriyor, çabuk öfkeleniyor ve kontrolsüz tavırlar sergiliyorsa, bu uygun bir bakıcı adayı değildir ve aile kararını buna göre vermelidir” önerisinde bulundu.

Ebeveynler ile bakıcı arasındaki karşılıklı güvenin önemli olduğunu hatırlatan Dr. Osman Abalı, “Çocuk bakıcısı hakkında yetirince fikir edinilememişse ve çocuğu mecburiyetten bakıcıya emanet edilmişse anne, sık sık evini arayarak evde her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışmalıdır. Bunun dışında komşulardan, akrabalardan birinden arada bir eve uğramasını isteyerek çocuğu kontrol edilmesini de rica edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ