Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,72 / Satış: 5,74
€ EURO → Alış: 6,30 / Satış: 6,32

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri
  • 29.01.2017
  • 505 kez okundu

Günümüzde en sık duyduğumuz ve gündelik yaşantımızda karşılaştığımız kelimelerden biri depresyon.

Günümüzde en sık duyduğumuz ve gündelik yaşantımızda karşılaştığımız kelimelerden biri depresyon. Arkadaşlarımızdan, çevremizden sık sık depresyondayım, depresyona girdim gibi cümleler duymayı artık neredeyse kanıksamış durumdayız. Peki depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon, beyinde oluşan tahripler sonucunda beyin işlevlerinde düzensizliklerin başlaması ve tüm bunların sonucu olarak kişinin duygu, düşünce, davranış ve tutumlarındaki bozulmaların tamamına denir.

Depresyon belirtileri dendiğinde akla öncelikle hayattan zevk alamama, karamsarlık, mutsuzluk, hüzün ve üzüntü hâlinde olma durumları gelmektedir.

Depresyondaki kişileri sağlıklı kişilerden ayırt etmek ilk etapta oldukça kolaydır. Çünkü depresyondaki insanlar genellikle hayattan zevk alamaz, normal şartlar altında yapmaktan keyif aldıkları etkinlik ve faaliyetleri gerçekleştirirken hiçbir keyif almaz hatta bu faaliyetleri gerçekleştirmek dahi istemezler. Herhangi biri için çok komik ya da eğlenceli şeyler depresyondaki kişiler için hiçbir şey ifade etmez. Depresyonun ruh haline yansıyan belirtilerinden bazıları bunlardır. Fakat depresyonun fiziksel belirtileri de vardır. Depresyonun fiziksel belirtileri enerji düşüklüğü ile başlar. Depresyondaki kişiler çok çabuk yorulmaya başlarlar. Vücutlarında ağrılar hissederler.  Depresyonun fiziksel belirtileri ve sonuçlarından birisi de cinsel sorunların başlaması, ve sindirim sisteminin bozulmasıdır. Yine uyku düzenindeki bozukluklar da en yaygın görülen, ve çoğu zaman depresyondaki kişilerin çevresinin dikkatini çeken belirtiler arasındadır. Uyku problemi bazen uykusuzlukla kendini gösterebileceği gibi, çok fazla uyuma isteği de depresyon belirtileri arasındadır.

Depresyondaki kişileri belirlemek ve tam teşhis koymak için depresyon belirtileri testi yapılabilir, bu testler uzmanlar tarafından yapılmalı ve tam bir teşhis koymak ve depresyon tedavisi için bir başlangıç yapabilmek için mutlaka uzmanlardan destek alınmalıdır.

Depresyon, her ne kadar duymaya alışmış olsak da, kişilerin hayat kalitelerini düşüren, bedensel ve ruhsal sağlıklarını tehdit eden bir hastalıktır. Depresyon nasıl geçer sorusunun cevabını bulmak, depresyon testi ve depresyon tedavisi yaptırmak için en kısa süre içerisinde uzmanlara başvurmak ve depresyon tedavisine başlamak gerekmektedir.29

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ