Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,84 / Satış: 4,86
€ EURO → Alış: 5,68 / Satış: 5,70

DX Klima Santrali

DX Klima Santrali
  • 10.02.2016
  • 802 kez okundu

DX batarya; soğutucu akışkanın bir kompresör yardımı ile evaparatörden geçen hava ile soğutucu akışkana ısının yüklenmesi ve havanın soğutulması anlamına gelir. Kısaca bu sistemden bahsetmek gerekirse VRF dış ünitesi bağlanan batarya ile genleşmeli havanın soğutulmasıdır. Bu işlem sırasında soğutucu görevi gören akışkan direk olarak ısı transferinin yapılacağı kaynak içerisinde buharlaşmaktadır. Geleneksel olarak yapılan soğutma sistemlerinde ısı ilk olarak transfer edilecek olan suya aktarılır daha sonra ise borular yardımı ile ahu içerisinde buharlaştırılır. Geleneksek yöntemlerde yani DX klima santrali ile sıcak su kazanlarına ihtiyaç duyulmadan bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

DX Klima Santralinin Avantajları
Bu sistemin en önemli özelliği ve avantajı sistemin enerji kaybının diğer sistemlere göre daha az olmasıdır ve bu da kullanıcılara tasarruf sağlar. DX Klima santrali ısıtma ve soğutma sistemi için ayrı ayrı VRF dış ünitesine ihtiyaç duymaz. Bunun için bir tane VRF dış ünitesi yeterli olacaktır. Sistemde kullanılan fan ve kompresörler sayesinde optimal kontrol olanağı bulunmaktadır.

DX klima santral sisteminin önemli özelliklerinden bir diğeri de donma riskinin olmamasıdır. Bu da özellikle soğuk havalarda kullanıcılara büyük avantaj sağlar. Ayrıca sistem geleneksel yöntemlere oranla daha düşük bakım masraflarına sahiptir.

Birçok kişi soğutma sistemlerinin çıkarttığı seslerden rahatsız olabilmektedir. DX klima santral sistemlerinde ise ses seviyesi oldukça düşüktür. Ayrıca kurulum maliyetlerinin düşük olması ve hızlı bir çözüm sunması nedeniyle de küçük ve orta ölçekli tüm işletmeler tarafından kolayca tercih edilebilmektedir. Diğer sistemlerde borularda dolaşan su miktarının sisteme yüklediği statik yük bu sistemlerde yok denecek kadar azdır. Bu da ekstra bir artı olarak ön plana çıkmaktadır. Kısacası DX klima santral sistemlerinin özellikleri arasında bunları göstermek mükündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ