Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,08 / Satış: 4,10
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

Eşitler arasında birinci sırada TBMM gelir

Eşitler arasında birinci sırada TBMM gelir
  • 06.05.2016
  • 1.391 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, demokrasinin ortak alana ilişkin bir kavram olduğunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ise (TBMM), demokratik sistem açısından merkezi bir önem teşkil ettiğini belirtti..

Güçler ayrılığı prensibinin önemli olduğunun altını çizen ancak, “Eşitler arasında birinci kimdir?” denildiğinde ’nin birinci sırada geldiğini ileten Şahin, “Çünkü orası asıl olanın, yani millet iradesinin dışa vurduğu mekândır” dedi.

– “Halk” İfadesi Genişleyen Bir Kavramdır –

’de, TBMM Yasama Uzmanlarının da katıldığı bir “” gerçekleştirildi. Seminerin ardından öğrenciler, kurulan Model Parlamento’da temsili bir yasama faaliyetinde bulundu. Etkinliğin açılışında konuşan Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bu etkinliğin, siyaset bilimi ve kamu yönetimine ilişkin bilgilerin aktarıldığı derslerin bulunduğu bölüm ve program öğrencilerine yönelik olarak düzenlendiğini, TBMM’de işlerin nasıl yapıldığının görülmesi açısından çalışmanın önemli olduğunu belirtti. TBMM’nin demokratik sistem açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Şahin, “Demokrasi, halkın kendi kendini idare etmesi şeklinde klasik bir ifadeyle tanımlanır. Buradaki ‘halk’ ifadesi, zaman içerisinde genişleyen bir kavramdır ve genellikle belirli bir yaşın üzerindeki nüfusu ifade eder. Başlangıçta sadece vergi verebilen zengin erkekleri ifade eden bir kavramdı, sonra tüm erkekleri kapsayan bir kavram haline geldi. Daha sonra ise kadınları, erkekleri ve gençlerin de büyükçe bir bölümünü kapsayan bir ifade haline geldi. Bu tanımın içerisinde yer alan herkesi biz halk olarak telakki ediyoruz” dedi.

– Demokrasi Kavramı Ortak Alana İlişkindir –

Demokrasinin bireysel kararlarla ilgili bir kavram olmadığını dile getiren Prof. Şahin, “Kişinin yıllık iznini nerede geçireceği ya da öğle yemeğinde ne yiyeceği meselesi demokratik tartışmanın konusu değildir. Demokrasi, ortak alana ilişkin bir kavramdır. Halk kendi kendini idare edecekse, birlikte alınması gereken kararları müzakere etmesi ve alınan kararları da birlikte uygulaması gerekir. Halkın kendi kendini bizzat idare etmesi anlamına gelen doğrudan demokrasi deneyimlerinin bugün pratikte karşımızda olmadığını, bunun yerine temsili demokrasiler üzerinden kendi kendimizi idare ettiğimizi biliyoruz. Temsili demokraside bir temsilci var ve bunun Türkiye’deki karşılığı milletvekilidir. Yani millet var ve onun vekili var. Burada asıl olan millettir. TBMM demokratik sistemin kalbi denilebilecek bir noktadadır. Güçler ayrılığı prensibi önemlidir ama ‘Eşitler arasında birinci kimdir?’ denildiğinde, TBMM birinci sırada gelir; çünkü orası asıl olanın yani millet iradesinin dışa vurduğu mekândır” dedi.

Yapılan bu açılış konuşmasının ardından TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı Yasama Uzmanı Gökhan Piri “Yasama Süreci,” TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı Yasama Uzmanı Mustafa Ceylan “Parlamenter Denetim Yolları,” TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığı Yasama Uzmanı Neslihan Temelat ise “Kariyer İmkânları” konusunda sunumlarını yaptı. Sunumların ardından katılımcı öğrenciler, kurulan Model Parlamento’da temsili bir yasama faaliyeti gerçekleştirildi. TBMM’den gelen heyet günün sonunda ASÜ Rektörü Şahin’i makamında ziyaret etti..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ