Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Flotasyon Kimyasalları

Flotasyon Kimyasalları
  • 10.02.2016
  • 1.136 kez okundu

Toplayıcılar
Mineraller yüzey özelliklerine göre “polar” ya da “polar olmayanla” olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yüzeyleri polar olmayan mineraller zayıf moleküler bağlara sahiptir Mineraller Van der Walls kuvvetlerince bir arada tutulan kovalent bağlardan oluşmuş ve polar olmayan yüzeyleri suya yapışmamaktadırlar. Bunlar hidrofobik minerallerdir. Bu minerallerin değme açısı 60 ile 90 derece arasındadır. Hidrofibik minerallerin flotasyon makinesinde ilave bir kimyasala kullanılması gerekmese de ortama ilave edilen hidrokarbon yağlar veya köpük yapıcılar flotasyonu kolaylaştırmaktadır. Örneğin gaz yağı ve köpürtücü kömürün flotasyonunda bu amaçla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuvvetli kovalent ya da iyonik yüzey bağlı minerallerde polar mineraller olarak bilinmektedir. Bu mineraller yüzeylerinde serbest halde yüksek enerjiye sahiptirler ve su molekülleri ile tepkimeye girmektedirler. Bu mineraller suya yapışan, doğal hidrofilik mineraller olarak bilinmektedir.

Polar grup mineraller polaritesinin gücüne bağlı olarak beş grup altında toplanmakladır.

Grup numarası artıkça minerallerin polaritesi artmaktadır. Grubundaki minerallerin poloritesi aynıdır. Yalnız a grubu mineraller yüzeylerinin sülfitlenmesiyle hidrofibik bir özellik kazanmaktadırlar. Polorite sülfitli minerallerden sülfatlı karbonatlı minerallere doğru artmaktadır.

Mineral yüzeylerine hidrofobik özellik kazandırmak için pülp içine toplayıcı ilave edebilmekte ve bu toplayıcıların mineral yüzeyi tarafından soğrulması sağlanmaktadır. Bu işlem “kondisyon” ya da “kıvamlandırma” tankları olarak isimlendirilen silindir, içinde karıştırıcı kanatlar bulunan karıştırma tanklarında yapılmaktadır. Karıştırma süresi kıvamlandırma süresi olarak isimlendirilmektedir. Tesislerde pülpün yeterli süre kalabileceği uygun hacimde tank kapasitesi seçilerek zenginleştirme sürecinde süreklilik sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ