Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Hazreti Peygamberin hayatında bilgi pratik ilişkisi

Hazreti Peygamberin hayatında bilgi pratik ilişkisi
  • 20.05.2016
  • 767 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları”nın dördüncüsünde, “Hazreti Peygamberin Hayatında Bilgi Pratik İlişkisi” ele alındı..

Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sami Yıldız, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmasında, dünyayı değiştiren insanlara yönelik yapılan araştırmalardan söz etti. Peygamberlerin, dünyayı değiştiren insanların başında geldiğini kaydeden Yıldız, “Peygamberlerin temel özellikleri, söylemleriyle eylemleri arasında bir açı, bir çelişki olmamasıdır. Bu konuda en büyük örnek de Hazreti Peygamberimizdir. Toplantımızda bu husus, detaylı şekilde ele alınacaktır” dedi. Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi (İİF) Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol ise, toplantıların amacının Müslümanların yaşadığı problemlere çözüm üretmek olduğunu belirtti. Varol, şöyle devam etti: “Bir yandan Peygamberimizin ortaya koyduğu örnekler ve adeta zirve bir toplum yapısı, bir yandan İslam medeniyetinin tarihin belirli dönemlerine damga vurması, diğer yandan Müslümanların yaşadığı problemler, bugün içinde bulundukları durum… Esas kaynak nedir? Problemler nerededir? Düzenlenen bu toplantıların temel amacı, bahsi geçen sorunları araştırmak, çözüm önerileri üretmek, Müslümanların daha bilgili hale gelmesine vesile olmaktır. Bu toplantıların düzenlenmesine katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Yapılan selamlama konuşmalarının ardından ASÜ İİF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Avcı ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kaya, “” hususunu Kur’an ve Sünnet ekseninde ele aldı. Etkinliği ASÜ Genel Sekreteri Bayram Ali Yavaş, akademisyenler ve öğrenciler takip etti..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ