Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Kadına şiddette sıfır tolerans

Kadına şiddette sıfır tolerans
  • 27.11.2017
  • 975 kez okundu

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi, şiddete maruz kalmış kadınlara Psiko-sosyal destek sağlıyor.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi, şiddete maruz kalmış kadınlara sağlıyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma günü nedeniyle, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinden destek açıklaması yapıldı.

Aksaray’da, Kadına ve çocuğa karşı aile içi şiddet, fiziksel, cinsel ve psikolojik taciz vakalarının tespitinde, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinin stratejik önemine vurgu yapılan açıklamada, şiddete uğrayan kadınlara, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Sosyal Hizmetler Birimi ve Psikologları tarafından Psiko-sosyal destek ve danışmanlık hizmeti verildiği duyuruldu.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı İrem Arıman; “Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak kadına ve çocuklara yönelik aile içi fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete kesinlikle karşıyız. 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma gününü destekliyoruz” dedi.

KADINA ŞİDDETTE SIFIR TELORANS

Aile içi şiddet olaylarında öncelikle kolluk kuvvetlerine başvurulsa da, Aksaray için şiddetin boyutunu belirleyen kurumun Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğu belirtilen açıklamada; “Adli vaka olarak başvuran hastalar dışında, doktorlar tarafından yapılan normal poliklinik muayenelerinde de ortaya çıkan şiddet izlerinin tespiti yapılarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yönlendirilmektedir. Bu konuda Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktor ve sağlık çalışanları çok hassas olup, kadına şiddette sıfır tolerans göstermektedirler” denildi.

ÜLKEMİZDE 10 KADINDAN 4’Ü ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı İrem Arıman konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadının yaşamını en temelden tehdit eden ve toplumsal hayata katılımını engelleyen önemli sorunlardan başında “” gelmektedir. Dünya’da her 3 kadından biri, ülkemizde ise 10 kadından 4’ü fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Ülkemizde şiddete uğrayan veya cinayete kurban giden kadın sayısı her geçen yıl artmaktadır. Öyle ki dünya genelinde 15-44 yaş aralığında gördüğü şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların oranı, kanser, savaş ve trafik kazası sebebiyle hayatını kaybeden kadınların oranından daha fazladır” dedi.

KARI-KOCA ARASINA GİRİLMEZ TARZI YANLIŞTIR

Sosyal Hizmet Uzmanı Arıman; “Toplumun bir çok kesimi tarafından kabul görmüş karı-koca arasına girilmez tarzı inanışlar yanlıştır, kadının şiddetle baş başa ve savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Şiddete uğrayan kadınlarımızın yarısından çoğu, aile içi şiddeti kimse ile paylaşmamaktadır. Karı- koca arasına girilmez inanışı nedeniyle de, arkadaşlarından veya ailesinden gördüğü şiddet sonucu destek isteyen kadınlarında çoğu bekledikleri desteği görememektedir” dedi.

ŞİDDET GÖREN KADINA PSİKO-SOSYAL DESTEK

Sosyal Hizmet Uzmanı Arıman; “Çok boyutlu bir sorun olan kadına yönelik şiddet toplumun tüm kesimini olumsuz etkilemektedir. Hastanemiz de tespit edilen şiddet vakalarının uygun sosyal hizmet modeline yönlendirilmesi Tıbbi Sosyal Hizmet Birimimiz tarafından yapılmakta olup; şiddete maruz kalmış kadınlarımız için sosyal hizmet uzmanlarımız ve psikologlarımız tarafından Psiko-sosyal destek sağlanmaktadır” dedi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ