Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Korsan Oyun Devri Sona Mı Erdi?

Korsan Oyun Devri Sona Mı Erdi?
  • 16.03.2016
  • 2.718 kez okundu

Oyun severlerin yaşadığı en büyük sorunların başında bütçe problemi geliyor. Eğer basit mobil oyunlar veya canlı bahis sitelerinde oynuyorsanız sizin için sorun olmadığını söyleyebiliriz. Ancak eğer bilgisayar veya oyun konsolu için geliştirilmiş olan FIFA, Far Cry veya benzeri video oyunlarını seviyorsanız, bunların yüzlerce liralarla ifade edilen fiyatları sizin de bütçenizi zorluyor olabilir. Yakın zamana kadar kopya oyunlar, oyunlara para vermek istemeyenler için biçilmiş kaftandı. Ancak en son kopya koruma teknolojileri ile artık kopya oyun devri sona ermiş gibi görünüyor.

En yeni kopya koruma teknolojileri

Özellikle bundan birkaç yıl önce zirve yapan kopya yazılım furyası yazılımcıları oyuna yaptıkları yatırım kadar kopya koruma sistemlerine de yatırım yapmaya itti. Gerçekten de oyun firmaları bazen milyon dolarlarca yatırım yapmalarına karşın, oyunun kırılarak kopyalarını dağıtılmasından dolayı bırakın kar etmeyi, bu yatırımı karşılayamaz duruma gelmişlerdi. Örneğin, Football Manager oyunu kırıldıktan sonra dünyanın dört bir yanında tam 10 milyon korsan kopya dağıtılarak bu konuda bir rekor kırılmıştı.

xxl_Piracy-970-80

Kopya koruma yöntemleri üzerinde yapılan çalışmalar zamanla meyvesini verdi. Şu anda bu konudaki piyasa liderlerinden birisi olan Denuvo Software Solutions tarafından geliştirilen yöntemler sayesinde korsan oyunun neredeyse önüne geçildi sayılır. Aslında yaygın söylemle kırılmayacak bir şifre olmadığı gibi, kaldırılamayacak bir kopya korumasının da olmadığı söylenebilir. Ancak Denuvo tarafından geliştirilen kopya koruması o kadar güçlü ki, oyunların kırılması aylar alıyor ve oyun fanatikleri bu süre zarfında ya oyuna ilgisini kaybediyor, ya da çoktan para ödeyip orijinal kopyasını satın almış oluyorlar. FIFA 2016’yı herkesin FIFA 2017 için gün saydığı 2016 yazında oynadığınızı düşünün. Denuvo’nun başarılı olduğunu söyleyebiliriz, değil mi? Şirketin kopya koruma sistemini kullanan Just Cause 3 oyununun kırılmasının da 3 ay sürdüğünü hatırlatalım.

Kopya oyuna karşı yaratıcı çözümler

Bunun dışında, oyun piyasasında kopya oyunlara karşı daha yaratıcı bir takım çözümlerle de karşılaşılıyor. Bazı oyunlarda oyunun orijinal olup olmadığını kontrol eden bir yazılım parçacığı bulunuyor ve korsan kopya olduğu tespit edildiğinde bir takım özellik kısıtlamalarına gidiliyor. Örneğin, Far Cry 4’te rahatsız edici biçimde dar bir bakış açısıyla oynuyorsunuz. Mirror’s Edge oyununda ise korsa kopya kullanıyorsanız karakteriniz çatıdan çatıya atlayamıyor. Yine FIFA örneğine geri dönersek… maçın ikinci yarısını veya son 15 dakikasını oynayamamak veya oyuncularınızın depar atamaması ne kadar sinir bozucu olurdu, değil mi?
Evet, beğenelim veya beğenmeyelim korsan oyun dönemi yakında sona ereceğe benziyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ