Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

KOSGEB Destekleri ATSO’da anlatıldı

KOSGEB Destekleri ATSO’da anlatıldı
  • 09.11.2015
  • 1.342 kez okundu

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleri vatandaşlara anlatıldı..

İl Müdürü Hakan Koçak KOSGEB’in ilk kurulduğunda sadece sanayi sektörünü destekleyen kurumun artık kobi vasfı taşıyan herkese desteklemelerde bulunduğunu söylerken yeni destekleri de Üyeleri ve vatandaşlarla paylaştıklarını dile getirdi.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş ise yapmış olduğu açıklama da; “bilindiği üzere KOSGEB Kobi proje destek programı kapsamında 30 Ocak 2015-10 Nisan 2015 tarihinde “yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi-kurumsallaştırma” ve “tanınmış ürün/hizmet süreci oluşturma-markalaşma” konularında proje teklif çağrısına çıkılmıştır. Çağrı konularına toplam 2.358 adet proje başvurusu alınmış olup bunlardan 1.020 adedi ön değerlendirmeyi geçerek kurul değerlendirmesine hak kazanmıştır. Kurul tarafından yapılan nihai değerlendirme sonucu 686 adedi kurumsallaşma ve 213 adedi markalaşma olmak üzere toplam 899 adet projenin 45 milyon TL’lik bütçe ile KOSGEB tarafından desteklenmesine karar verilmiştir. KOBİ’lerin ekonomideki etkinliklerini attırılabilmesi ve uzun ömürlü olabilmeleri için rekabet güçlerini yükseltmeleri büyük önem arz etmektedir.

Günümüzde yaşanan hızlı değişimler ve yeni gelişmeler KOBİ’lerin fiyat ve kalite düşürme gibi klasik rekabet araçlarıyla rekabet edebilmelerini zorlaştırmıştır.

Bu durum işletmelerin rekabet güçlerini ve pazar paylarını arttırabilmesi için kurumsallaşmayı, marka yaratmayı, teknoloji ve yenilikçiliği gündemlerine almalarına sebep olmakta ve işletmeleri kurumsallaşma, markalaşma ve ar-ge faaliyetlerine daha fazla yatırım yapmaya zorlamaktadır.

KOSGEB, işletmelerin kurumsallaşmalarında ve marka yaratma hedeflerinde doğru stratejilere ihtiyaç duydukları gerçeğinden hareketle KOBİ’lerde kurumsallaşmanın geliştirilmesi” ve “KOBİ’lerde markalaşmaya geçiş” konu başlıklarında hedef kitlelerden gelen yoğun talep ve işletmelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, iki yeni proje teklif çağrısına çıkmak üzere gerekli hazırlıklarını tamamlamıştır. Söz konusu proje teklif çağrıları kapsamında işletmelerin hazırlayacakları projelere 55 milyon TL’lik bir destek sağlanması öngörülmektedir.

Bu proje destekleri kapsamında bizlerde ilimizdeki Kobilerimizin yani sizlerin bu desteklerden faydalanmasını istiyoruz. Ülkemiz son yıllarsa KOSGEB aracılığı ile Kobilerimize büyük destekler vermektedir. Aksaray olarak projelerimizi üreterek bu desteklerden daha fazla yararlanmalıyız” dedi..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ