Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,72 / Satış: 5,74
€ EURO → Alış: 6,30 / Satış: 6,32

Nasıl Noter Olunur?

Nasıl Noter Olunur?
  • 04.01.2017
  • 669 kez okundu

Ülkemizde her gün birçok işlemimizi halletmek için notere gidiyoruz. Tapu ile ilgili işlemde, araba satışlarında, gelirlerin tasdikinde, tercüme yaptırdığınızda genelde gerekli olan noter yeminli tercümeler de dahil olmak üzere kendinize ait olduğunu veya tasdiki gereken ne varsa noterde onaylatıyoruz. İnşaat sektörünün giderek hızlı bir şekilde büyümesi, uluslararası ticaretin gelişmesinden kaynaklı her alanda İngilizce tercümenin gerekli olması gibi sebeplerden dolayı binlerce insan her gün noterlerin kapısını çalıyor. Her gittiğimizde sırayla karşılaşıyor ne kadar para kazandıklarını hesaplamaya aklımız ermiyor ya da hayal gücümüz yetmiyor. Peki noter nasıl olunuyor hiçbir fikriniz var mı? Gelin size biraz noter olma sürecinden bahsedeyim.

Hukuk Fakültesi Zorunlu

Öncelikle hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekiyor. Kolay değil öyle hukuk fakültesi okumak. Hem kazanması hem okuması zor. Bir şekilde Hukuk Fakültesi okudunuz ve şimdi noter olabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Stajı Zamanı

Mezuniyetten sonra hakim savcı veya avukat olarak bir şekilde staj yapmanız lazım. Bu Staj süresini bitirdikten sonra başlıyor her şey.

Şimdi Belge Alma Zamanı

Noter olabilmeniz için mezuniyet belgeniz ve staj yaptığınıza dair staj dosyanız hazırsa artık Adalet Bakanlığına başvurabilirsiniz. Belge için sizlerden sağlık raporu, avukatlık ruhsatnamesi, diploma, 4 adet fotoğraf istenecektir. Belgeyi almak kolay peki şimdi sırada ne var.

15 Yıl Bekleyin

Noter olmak sanıldığı kadar kolay değil. Belgenizi aldıktan sonra yapacağınız tek şey beklemek. Sizin önünüzde yaklaşık 36 bin kişi olacağından bu süre ortalama 15-20 yıl arasında uzayıp gidiyor. Yani belki bir gün bana sıra gelir noter olurum diyerek siz en iyisi mesleğinizi icra etmeye devam edin. Çünkü bütün noter adayları böyle yapıyor.

Emeklilik Meselesi

Aynı zamanda noterler emekli olmak zorunda olmadıklarından kontenjan açılması zor senede ortalama 100 kadar noter emekli oluyor. Kısacası noter olmak çok zor bir iş. Ama kim bilir belki şansınıza bir kadro açılır hem yıllarda zaten su gibi akıp gidiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ