Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar
  • 23.06.2018
  • 530 kez okundu

Hastalıklar ve çeşitleri her ne kadar artarak devam etse de tıp ve bilim her geçen gün bu hastalıklara karşı yeni çözümler üretmeye başlamış ve bir çoğunda da başarılı olmayı başarmıştır. Hastalıkların artarak devam etmesi sonucu, tıp; adeta bir şirketteki gibi iş bölümü yapmayı tercih etmiş, herkese bir görev dağılımı belirlemiş ve herkesin bu görevlerinde uzmanlaşması gerektiğini şart koşmuştur. Buna istinaden de günümüzde hastanelerde Ana Bilim ve Bilim Dalları adında bir çok bölüm oluşturulmuştur. Adli Tıp Ana Bilim Dalı, Onkoloji Bilim Dalı, Çocuk Hastalıkları Bilim Dalları, Radyoloji, Nöroloji, Göz Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı, Endokrinoloji, Hermatoloji, Kalp ve Damar Hastalıkları bu alanlardan sadece birkaç tanesidir.

Sitemizde bu konu hakkında detaylı bilgi mevcuttur.

https://www.bilgiadami.com/seker-hataligina-hangi-bolum-bakar.html

Dünya üzerindeki 12 kişiden 1’inin yakalandığı ve diğerlerininde büyük bir kısmının risk altında yaşadığı Şeker Hastalığı, bugün büyük bir sorun haline gelmiştir. Temelinde insülin problemi olan bu hastalığın iki tipi söz konusudur. Birinci tip; kısaca insülin eksikliği, İkinci Tip ise kısaca insülin fazlalığı sonucu vücudun insüline karşı direnç göstermeye başlamasıyla birlikte kan şeker düzeyinin yükselmesidir. Bilimsel olarak açıklamalarını yaptıktan sonra; eğer sürekli idrara çıkıyor, sürekli terliyorsanız; cildiniz kuruysa ve kolayca yaralar çıkıp bu yaralar bir türlü geçmek bilmiyorsa, sürekli susuyorsanız, ani terleme atakları geçiriyorsanız muhtemelen şeker hastası adaylarından birisiniz. Hemen endişe etmenize gerek yok, duyduğunuz, gördüğünüz insülin ilaçlarıyla birlikte hayal etmeyin kendinizi. Sandığınız gibi de olmayabilir. Çünkü şeker hastalığı belirtileri, aynı zamanda bir çok hastalığında belirtileridir. Örnek olarak tiroid hormonlarının fazla ya da az salgılanması sonucu oluşan tiroid hastalığının belirtileri, böbrek hastalığının belirtileri de üç aşağı beş yukarı şeker hastalığının belirtileriyle aynı olduğundan hemen karalar bağlamanıza gerek yok.

Yine de belirtileri taşıdığınızı görüyor ve şeker hastası olduğunuzdan şüphe ediyorsanız yapmanız gereken hemen hastanelerin İç Hastalıkları bölümünün Endokrinoloji Bilim Dalına müracaat edip, hekim tarafından kontroller gerçekleştikte sonra sonucu almanız olacaktır. Sonuçta şeker hastası çıkarsanız, Endokrinoloji bölümü hekimleri size en uygun tedaviyi sunmalarıyla beraber tedavi sürecinizde başlamış olacaktır.

Şeker hastalığının tedavisinde beslenmenin önemi çok önemlidir. Birinci ve nihai amacınız kan şeker düzeyinizi dengede tutmak olduğundan beslenmenize çok önem vermeniz gerekecektir. Tüketilen besinin yağ ve şeker oranına hassasiyetle dikkat etmeniz, hatta beslenme programınızın bir diyetisyen tarafından hazırlanması gerekecektir. Aksi halde başka büyük problemlere yol açmasının yanı sıra psikolojik sorunlara da yol açılabilecektir.

https://www.bilgiadami.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ