Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,33 / Satış: 5,35
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

‘Şizofren Hastalarına’ moral ve destek ziyareti

‘Şizofren Hastalarına’ moral ve destek ziyareti
  • 19.11.2015
  • 1.270 kez okundu

Aksaray Kadın Platformu üyeleri, Şizofren Hastalarının tedavi gördüğü Aksaray Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) ziyaret ederek, hastalara moral ve destek verdiler..

Aksaray Valisi Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı başkanlığında, protokol üyelerinin eşleri, iş kadınları ve STK’ların hanım üyelerinden oluşan , Şizofren Hastalarının tedavi gördüğü Aksaray Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) ziyaret ederek, hastalara moral ve destek verdiler..

Aksaray Devlet Hastanesi TRSM Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Basri Köylü’den, merkez ve hastalar hakkında bilgi alan Adile Ataklı başkanlığında ki üyeleri, daha sonra “Şizofren Hastalarının” doğaçlama olarak oynadıkları ‘Bende Varım” isimli oyundan küçük bir bölümü hayranlıkla izlediler.

TRSM Sorumlu Hekimi Dr. Basri Köylü, Kadın Platformu üyelerine, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Şizofren Hastalığı ve “Ben de Varım” isimli tiyatro oyunu ile tiyatro topluluğu hakkında detaylı bilgiler verdi.

Dr. Köylü; “Toplum Ruh Sağlığı merkezlerinin amacı Şizofren hastalarını rehabilite etmek, hastalık belirtilerini azaltmak ve onları topluma kazandırmak üzere kurulmuş merkezlerdir. Aksaray’da 150 civarında kayıtlı Şizofren Hastası var. Aksaray Devlet Hastanesi olarak 5 psikiyatri Uzmanı ile rotasyonla her ay bir uzman hekimimiz bu merkezde görev yapmakta. Merkezin sorumlu hekimi benim. 10 ay önce Aksaray’a geldiğimde, Merkezdeki Şizofren hastalarını topluma kazandırmak üzere bir tiyatro çalışması başlattım. Önceleri 3-4 hastanın katılımı ile devam ettiğimiz tiyatromuzda şu anda 30 Şizofren hastası bizzat görev almakta. Tamamen doğaçlama olarak sergilediğimiz “Bende Varım” isimli tiyatro oyunumuz ile önümüzde ki günlerde Antalya’da gerçekleştirilecek olan Ulusal Psikiyatri Kongresinde sahneye çıkacağız. Dünyada ve ülkemizde tamamen Şizofren Hastalarından oluşan ilk tiyatro topluluğu Aksaray Devlet Hastanesi TRSM Tiyatro Topluluğudur. Aksaray‘da birden fazla olmak üzere Sakarya’da oyunumuzu sahneledik. Yine Ankara’da sahneye çıkacağız. Sabancı Vakfı tarafından verilen 2015 yılı Fark Yaratanlar ödülüne layık görüldük. Merkezimizde Şizofren hastalarını sanatsal, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle rehabilite ediyoruz. Şizofren hastaları biz psikiyatristlerin en zorlandığımız en ağır vakalardır. Genelde 20-30 yaşlarda başlar. Bu hastalarımız %80 engellidir. Bu hastalarda beyin yıkımı vardır. Tedavisi yoktur. Çabuk sıkılır, çabuk yorulurlar, her şeye şüphe ile bakarlar, insanların kendilerine zarar vereceği tehdidi ve korkusu ile yaşarlar. Tamamen içe kapanıktırlar. İnsanlara karşı mesafeli yaklaşırlar. Çevrelerinde görünmez bir duvar örerler ve onları tehdit eden, hakaret eden korkunç sesler duyarlar. Hastalarımız arasında Engelli Memur Sınavına hazırlanan arkadaşlarımız da var. Deneysel olarak başladığımız Tiyatro çalışmamız ile Aksaray Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak Dünya’da ve ülkemizde bir ilki başardık” dedi.

ADH Psikiyatri Uzmanı Basri Köylü, TRSM Tiyatro topluluğunun sahnelediği tamamen doğaçlama olan “Bende Varım” isimli oyunun ülkemizde örnek olduğunu söyleyerek;

Desteklerinden dolayı, Aksaray Valisi Şeref Ataklı’ya, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya, Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimiz Op.Dr. Himmet Durgut’a ve Aksaray Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz.Dr. Cengizhan Kılıçaslan’a ve STK’lara, Gazeteci Gökten Öztürk’e, basın kuruluşları ile Aksaray Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür etti.

Vali Yardımcısı Şahin Bayhan’ın eşi Asiye Bayhan, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın eşi Zehra Aslan, Ahiler Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, sivil toplum kuruluşlarının kadınlardan oluşan yönetici ve üyeleri ile Toplum Ruh Sağlığı merkezini ziyaret ettiklerini belirten Vali Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı’da; Kadın Platformu’nun bu ve benzeri sosyal projelere her zaman destek olacağını ifade ederek, Dr. Basri Köylü’ye emeğinden dolayı teşekkür etti.

Ziyarette, Şizofren Hastaları da söz alarak, kendilerini topluma kazandırmak için yoğun mesai sarf eden Psikiyatri Dr. Basri Köylü’ye teşekkür ettiler.

Şizofren hastalarının kısa hayat hikayelerini de dinleyen Kadın Platformu üyeleri, zaman zaman duygulu anlar yaşadılar..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ