Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Sosyal Medya Yönetiminin Olmazsa Olmazları

Sosyal Medya Yönetiminin Olmazsa Olmazları
  • 10.02.2016
  • 776 kez okundu

Sosyal medya yönetimi hem amatör hem de profesyonel bir ruhla yapılması gereken bir olgudur. Günün önemli bir kısmını sosyal medya alanlarında geçiren çalışanlara sahip olmak sosyal medya iletişiminin şirket içinde etkili bir şekilde yönetileceği anlamına gelmiyor. Son yıllarda İletişimde güçlü bir kaynak haline gelen sosyal medya doğru yönetildiğinde muhteşem bir pazarlama aracı olarak markalara ekstra değerler katmakta hızla devam etmektedir. Etkili bir sosyal medya yönetiminin başlıca unsurlarını şöyle sıralayabiliriz;

İçerik Yönetimi: Etkili bir sosyal medya yönetiminde arama motorlarında en üst sıralarda yer alarak markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımını arttırırken tüketicinin markaya karşı oluşturacağı algıyı yönetmekte de önemlidir. İçerik pazarlaması, sosyal medya yönetim kavramının en önemli unsurudur. Birçok büyük şirketin tüketicilerinin kullanımına sunduğu her bir ürün için farklı mikro siteler ya da sosyal medya hesapları oluşturması bu konunun ne denli ciddiye alındığını kanıtlayan bir olgudur. Paylaşımda bulunurken kelimelerin özenle seçilmesi hem hedef kitlenin daha kolay anlamasını sağlayacak hem de iletişimi güçlü kılacaktır.

Diyalog Yönetimi. Sosyal medya yönteminde mesaj verme işlemi hedef kitle ile diyalog kurma seviyesine geçerse o denli bu mecrada başarıya ulaşılabilecektir. Müşteri ilişkileri yönetimi kavramı dijital çağda diyalog yönetimine dönüşmüştür. Hedef kitle olan takipçileri özellikleri itibariyle ana gruplara ayırıp her bir grubun markayla neden etkileşim halinde olduğunu kavramak, markanızın sosyal medya üzerinde ne tür paylaşım yapmasından hoşlandıklarını anlamak ve uzun dönem alışkanlık yaratmak için kullanılan bir yönetim biçimidir.

Reklam Yönetimi. Her geçen gün internet üzerinden reklamı tercih eden firma sayısının artması, hem arama motorlarının hem sosyal ağların kendi özel reklam platformlarını daha iyi hale getirmek adına yaptığı yatırımlar internet reklam kavramının sosyal medya yönetiminin kalbi haline gelmesini sağladı. İçerik ve diyalog yönetimi gibi iletişim gücü ile marka sadakatini sağlamaya ek olarak yapılan reklam çalışmaları firmalara olan maliyeti her geçen gün artsa da halen geleneksel medyada yapılan çalışmalara oranla daha az bütçe gerekmekte. Artan talep ve reklam mecra sayısı nedeniyle bu alanda görev yapan yöneticiler ileri derecede bilgi sahibi olduğu tek bir platformda reklam çalışmalarında bulunmasının yanı sıra gelişen reklam ağları üzerinden de yeni stratejiler oluşturuyor. Doğru reklam çalışmaları markanın internet üzerinden ulaştığı kitleyi iyi bir şekilde ölçerek ,onların ihtiyaçlarına yönelik olmalıdır.

Analytics. Sosyal medya veri analizi tam bir bıçak sırtı kavram haline gelmiş durumda. Arama motoru reklamları gerekli bilgilerin birçoğunu sağlarken, Facebook sayfalara ait sadece bazı verileri kullanıcılarına sunarken Twitter ise minimum düzeyde veri sağlıyor. Bu durumda devreye giren sosyal medya ajansları belirli yazılımlar ortaya çıkartarak ya da var olanları kullanarak markaların sosyal medya üzerinden daha detaylı verilere ulaşması ve gelecek stratejilerini belirlemede önemli bilgileri sağlamak için hizmet veriyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ