Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

Tesettür Giyiminde Elbise Şart mıdır?

Tesettür Giyiminde Elbise Şart mıdır?
  • 24.09.2016
  • 536 kez okundu

Elbiseler belirli bir formatta üretildiği takdirde, yani en, boy ve transparanlık gibi detayları uyugun olduğu takdirde, tesettürlü bayanların da kolayca kullanabileceği parçalardır.

Tesettür giyim günümüzde hemen her parça ürünün kullanımına imkan tanıyan, sadece özen göstererek seçilecek parçaların bir araya getirilmesini gerektiren bir giyim şeklidir. Lakin her dönemin gözde parçalarından olan elbiseler, tesettür elbiseler olarak ta kullanıma imkan tanımakta ve son derece şık olan ürünler sıklıkla tercih edilmektedirler.

Boyundan geçirilerek kullanılan, dolayısıyla kullanımı çok pratik olan, tek parça halindeki giysi anlamına gelen elbise, tarihten bugüne kadar hemen her toplum ve kültürdeki bayanlar tarafından rahatlığı ve pratikliği nedeniyle tercih sebebi olmuşlardır. Arapçadaki libas kelimesinden türediği var sayılan elbise, giysi anlamına gelmektedir ki bu da elbisenin giysilerin anası olduğu olgusunu güçlendirmektedir. Zaten tarihe baktığımızda örtünmek amacıyla bayan erkek herkesin elbise giydiği dönemlere rastlanmaktadır. İlk giysi olan elbise, giyim alanındaki yeri ve önemini hala korumakta, hala en revaşta olan parçalar arasında yer almaktadır. Bu da elbisenin modasının hiçbir zaman geçmeyeceğini, sadece elbise modelleri konusundaki modanın sıklıkla gelişim göstereceğini işaret etmektedir.

tesettur-elbise

Elbiseler belirli bir formatta üretildiği takdirde, yani en, boy ve transparanlık gibi detayları uyugun olduğu takdirde, tesettürlü bayanların da kolayca kullanabileceği parçalardır. Kolay kullanımı, pratik oluşu, şık duruşu ve vücut hatlarını belli etmeyen bol yapısı sayesinde büyük bir rağbet görmekte olan tesettür elbise, birçok tesettür giyim firması tarafından özenle üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Müslüman kadınların zerafet sembolü olan elbiseler, tarihten günümüze kadar birçok toplum tarafından beğeni ve ilgi görmüştür. Bu nedenledir ki Türkiye’deki muhafazakar moda anlayışı adlı bir kavram ortaya çıkmış ve dünya moda devleri tarafından dikkatle takip edilmektedir. Yurt dışında yaşayan Müslümanların, diğer Müslüman ülkelerde yaşayan bayanların ve bir çok ülkede farklı arayışlar ve farklı tarzlar peşinde olan kişilerin tercih edebiliyor olduğu Türk muhafazakar kıyafetleri, birçok firmanın aynı platform üzerinde ürünlerini sergiledikleri internet sitelerinden de satışa sunulmuştur. Örneğin, bu platformlardan en çok tercih edilen bir tanesi olan e-tesettür, yurtdışı satış imkanı da sağlamaktadır.

Bu elbiseler birçok alanda kullanıma uygun ve çok çeşitlidirler. Tesettür elbise modelleri, üretildikleri kumaştan üzerindeki süslemelere kadar değişiklik göstermekle birlikte, spor, şık, günlük, abiye gibi kullanım şekillerine ve yerlerine göre de çok çeşitli olabilmektedirler. farklı firmalar ve tasarımcılar tarafından hayata geçirilen elbiseler, renk, model, desen, beden ve kumaş gibi bir çok detaylarla kişiye, günümüze, kullanılacağı alana ve mevsime adapte edilebilir ürünlerdir. Günlük kullanımı son derece basit ve sade kumaşlardan üretilmiş olan elbiseler sıklıkla tercih edilseler de, iş yaşamında ya da sosyal ortamlarda giyilebilecek elbiseler, görseli bir tık daha dolgun, kumaşı biraz daha şık ve biraz daha ciddi bir görsellik sunacak şekilde tasarlanmaktadırlar. Muhafazakar bayanlar için en büyük handikaplardan biri olan abiye elbiseler ise, artık sadece bol ve uzun elbiseler olmaktan çıkmış, tüm abiyeler gibi birçok kumaştan hazırlanarak, son derece şık, gösterişli lakin dekolte olmayan bir elbiseylede herhangi bir davete rahatlıkla katılınabileceğini ispatlar bir hal almıştır.

Bunların tamamen dışında, en gözde tesettür elbiselerden biri de tesettür gelinliklerdir. Mutaassıp kişilerin düğün kostümü olarak tercih ettiği tesettür gelinlikler de tesettür abiyeler sınıfında yer almakta ve yüz binlerce model içermektedirler. Çok farklı kumaşlardan, çok farklı modellerde hazırlanmakta olan gelinlikler, aynı tesettür giyim formatını koruyarak, vücut hatlarını belli etmeyecek, transparan olmayacak ve gerekli bölgeleri örtecek şekilde, başörtülü duvaklarla takım olarak hazırlanmaktadırlar.

Tesettür elbiseler ayakkabı, çanta, eşarp ve takı gibi aksesuarlarla doğru şekilde desteklenirlerse, son derece şık olabilecekleri gibi, farklı zamanlarda, farklı mekanlarda, farklı aksesuarlarla kullanımlarında, görsel anlamda son derece farklı sonuçlar da doğurabilmektedir. Örneğin düz renklerde seçilmiş bir elbise farklı renk aksesuarlarla tamamen farklı bir görüntü sergileyebilir. Bir sonraki kullanımınızda aksesuar renklerini değiştirerek, bu görüntüyü de değiştirmeniz mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra desenli bir elbiseyi toplu bir ayakkabıyla iş ortamında, spor bir ayakkabıyla günlük olarak, birkaç parça takıyla da gece elbisesi olarak kullanmanız mümkün olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ