Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

Ticari hayatta yeni dönem: Karekodlu Çek

Ticari hayatta yeni dönem: Karekodlu Çek
  • 16.11.2015
  • 1.163 kez okundu

Kredi kayıt bürosunun TOBB ve ülkedeki finans kuruluşları ile birlikte yürüttüğü karekodlu çek uygulaması Türkiye’de hayata geçti..

İş dünyası için tahsilattaki riskleri de en aza indirmesi beklenen karekodlu çek keşidecilerin kredi notları ve geçmiş dönem sicilleri göstermesi ile hem pratik bir yöntem hem de iş adam adamlarının ticari güvencesi oldu.

başkanı Ahmet Koçaş hakkında “Karekodlu Çek, çeki düzenleyenin (keşidecinin) banka ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir karekod (QR Code) basılmış özel bir çektir. Akıllı cihazlardaki Findeks Mobil Uygulamasına okutulan Karekodlu Çek vasıtasıyla, çek yaprağının doğruluğu ve keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına ilişkin özet rapora ulaşılabilir.

Karekodlu Çek Sistemi’ni kullanmak için yapmanız gereken, basitçe bankanızdan Karekodlu Çek talebinde bulunmaktır. Karekodlu Çeklere ait bilgileri okutabilmek için de Findeks Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza/tabletinize indirmek yeterlidir. Üye olduktan sonra çeklerin üzerindeki karekodu telefonunuzun/tabletinizin kamerasıyla okutabilir, çekle ilgili bilgilere onay beklemeksizin ulaşabilirsiniz şeklinde üyelerini bilgilendirdi.

ATSO Başkanı Koçaş, ayrıca olarak karekodlu çek’in şirketlerde bireyler menfatine olduğunu ve tüccarların risklere karşı koruyabilecekleri enstrümanların ticaret hayatına girdiğine vurgu yaparak üyelerinin lehine olacağını söyledi.

Çekle ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla Kredi kayıt Bürosu (KKB) tarafından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile geliştirilen “Karekodlu Çek” uygulaması 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanıldığının altını çizerek Aksaray’da da Karekodlu çek için en kısa sürede alt yapısının hazırlanmasını için harekete geçeceklerini ifade etti.

Ticari hayatta yeni dönem olarak gösterilen “Karekodlu Çek” uygulaması; çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirerek ticareti daha kolay ve hızlı hale getirmeyi hedeflendiğini belirten Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş , “Bu sayede piyasada karşılıksız ve sahte çek riskinin azalacağını ümit ettiklerini söyledi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ