Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

Ulusal market zincirlerinde yöresel ürün şartı getirilsin!

Ulusal market zincirlerinde yöresel ürün şartı getirilsin!
  • 11.05.2016
  • 1.261 kez okundu

Aksaray’ın en önemli sorunlarından birisi haline gelen Büyük Sermayeli ulusal Zincir Marketler mahalle aralarına açtıkları şubeleri ile küçük esnaflar ve yöresel ürünlerin piyasadan kaybolmasında etkili rol üslenmeye başladı..

Ulusal marketlerin ülkemize girmesiyle profesyonelleşen sektör büyük yatırım şirketler için çekim merkezi oldu.Mahalle kültürümüzün değişmez parçası mahalle bakkalları, mahalle esnafları artık AVM’ler ve market zincirleri ile rekabet edemez hale gelirken, ulusal marketler mahalle aralarında çoğaldı..

Bu arada küçük esnaf mahalle bakkalları bu durumdan çok zarar görürken ve bir çoğu kapandı.Belli bir yatırım bütçesi olanlar ise biraz daha büyütüp ya da ya da bir kaç şube açıp kurumsal yapıdaki marketlerin dikkatini çekme çabasına girdi.Aksaray’da her geçen gün sayısı artan ulusal marketler zinciri konusunda Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı önemli bir çözün sundu..

Koçaş “Aksaray çevre iller arasında en çok ulusal market açılan iller arasında ön önde yer aldığı bir gerçek.. Bu marketlerin açılması ile mahalle aralarındaki bakkalların kaybolmaya yüz tuttuğunu gibi yöresel ürünlerin de kaybolduğunu görüyoruz.. Mücadelemiz ulusal marketlerde de yöresel ürünlerimizin satılması ve şehrin ekonomisine, üreticisine katkı sağalmasıdır.Ben özellikle yerleşik halktan vatandaşlardan ve üyelerimizden şunu istiyorum; küçük esnafımıza sahip çıkılması ve Ulusal marketlerde yöresel ürünlerimiz tezgahlardaki yerlerini almasıdır.. Yöresel ürünlerimiz değerimizdir ve bu değerlerimize sahip çıkmamız lazım “şeklinde konuştu..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ