Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 4,84 / Satış: 4,86
€ EURO → Alış: 5,68 / Satış: 5,70

Yurtdışında Kasko ve Yeşil Kart Sigortası Nasıl Kullanılır?

Yurtdışında Kasko ve Yeşil Kart Sigortası Nasıl Kullanılır?
  • 27.05.2016
  • 1.225 kez okundu

Yurt dışına araçları ile çıkacak araç sahiplerinin, gittikleri ülkelerde nasıl bir sigorta kullanacakları konusunda merak ettikleri detaylar ve merak ettikleri bazı sorular olabiliyor.

Gelin en çok karşılaşılan sorular ve cevapları neler birlikte bakalım.

Kasko Nedir ?
Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Aracım İle Yurt Dışında Yapılan Kazalar Sigorta Kapsamında Mıdır?
Kasko sigortalarının geçerli olduğu coğrafi alan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindedir. Kasko teminatının yurt dışında da geçerli olması bir ek teminat olup poliçenin düzenlenmesi aşamasında veya poliçe düzenlendikten sonra poliçe süresi içinde sigortalının talebi halinde verilir. Bu teminatın alınması halinde yurt dışında meydana gelecek hasarlar da teminat kapsamında olur.

Kasko Poliçem Yurt Dışında Geçerli Mi ?
Eğer poliçe tanzim aşamasında yurt dışı kasko teminatı verildiyse geçerlidir. Teminat verilmemişse, müşterinin isteğine bağlı olarak istediği süre zarfında zeyille ilave edilebilir.

Yurt Dışında Tüm Teminatlar Geçerli Midir?  
Kasko Sigortası Genel Şartları’nın A.4./2,3,4,5,8,maddeleri yani, Grev, Lokavt, Terörizm, Sel Seylap, Kullanım Gelir Kaybı, Deprem ve Taşınan Yük teminatı poliçede temin edilmiş olsa bile yurt dışında geçersizdir.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil kart sigortası, yeşil kart anlaşmasına dahil herhangi bir ülkede aracınızla bir kazaya sebep olduğunuzda, başkalarına verdiğiniz maddi, bedeni zararları ya da ölümle sonuçlanan kazalar sebebiyle sizin sorumluluğunuzdan doğan tazminat yükümlülüğünü o ülke yasalarına göre karşılamaktadır. Yeşil kart sigortası ile yurt dışında nerede kaza yaparsanız yapın, oluşan zararlar sigorta kapsamına girer. Avrupa’nın yaklaşık 50 ülkesinde geçerli olan yeşil kart sigortasına sahip olduğunuzda başka bir zorunlu trafik sigortası yaptırmanıza gerek kalmaz.

Türkiye’de 1953 yılından beri uygulanmakta olan bu uygulama, uluslararası motorlu araç sigorta sertifikası sistemi olarak da biliniyor. Yeşil kart sertifikasına sahip olabilmek için aracınızın zorunlu trafik sigortasının bulunması gerekir. Yeşil Kart sigortası zorunlu trafik sigortası ile benzer güvence ve teminatlar sunar. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen ve her sigorta şirketinin uymakla yükümlü olduğu teminat tutarları yeşil kart sigortasında da aynıdır.

Araç sigortaları hakkında merak ettiğiniz sorulara Koalay’ın resmi boğu Koalay Blog adresinden ulaşabilirsiniz..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ