Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Akdeniz Mutfağına İtalyan Damgası

Akdeniz Mutfağına İtalyan Damgası
  • 24.06.2016
  • 691 kez okundu

Akdeniz iklimi, etkisi gösterdiği ülkelerde birbirine benzeyen kültürlerin oluşmasına sebep olmakla beraber bazen de birbirinden oldukça farklı yerel kültürlerin de oluşmasını sağlamıştır. Bunun en güzel örneklerinden biri de mutfaklardır. Örneğin Bir Akdeniz ülkesi Olan Fransa mutfağı ile Yine aynı bölge ülkesi olan İtalyan mutfağı ciddi farklılıklar göstermektedir. Yunan mutfağı ile Türk mutfağı arasında benzerlikler olsa da çok büyük yöntem farklılıkları mevcuttur. Aynı bölge içinde bu kadar farklı mutfak çeşitlerinin olması dünya mutfağı için çok büyük zenginliklerin de doğmasına vesile olmuştur.

İtalyan Mutfağı

Akdeniz mutfağının en önemli değerlerinden biri olan İtalyan mutfağı yemek tarifleri konusunda dahi kendi orijinal isimlerini koruyan yiyeceklerle ön plana çıkmaktadır. Tabi İtalyan mutfağı denince akla ilk gelen yiyecek pizzadır.  Pizza İtalyan mutfağı ürünlerinden tüm dünyaya yayılan eşsiz bir lezzet olmasının yanı sıra üzerindeki malzemeler söz konusu olduğunda yine İtalyan mutfağı çıkışlı çeşitli malzemelerle de kültürel yapısını korumaktadır. Örneğin mozzarella peyniri pizzanın vazgeçilmez unsurlarından biridir ve mozzarella peyniri İtalyan mutfağı ürünü olan bir peynir çeşididir.

Pizzanın yanı sıra İtalyan tatlıları da dünya mutfağını zenginleştiren tarifleri barındırır. Tiramisu İtalyan tatlılarının en önde gelen tariflerinden birisidir. Yine kahve konusunda da adından sıkça bahsettiren İtalyan mutfağı, espresso ve macchiato gibi kahvelerin ortaya çıktığı mutfaktır.

İtalyan mutfağı et yemekleri ile de hayli zengin bir konsepte sahiptir. Yine akdeniz ikliminin bir getirisi olarak geniş otlak alanları, en taze ve en leziz etlerin yemeklerde kullanılmasına ön ayak olmuştur. Tabi bu kadar geniş yeşil alanlar sadece et ürünleri değil sür ürünleri için de eşsiz lezzetler sunmaktadır. Geniş bir balıkçılık ve deniz ürünleri ağına sahip olan İtalyan mutfağı bir Akdeniz ülkesine yakışacak şekilde sıra dışı tariflere sahiptir.

Ülkemizde sıra dışı mutfakları deneyimleyebileceğimiz yerlerin sayısı günümüzde hayli fazladır. Kaliteli bir dünya mutfağı deneyimi için en ideal yerlerden biri de Zorlu Center Alışveriş merkezidir. Zorlu restoran firmaları içinde ise İtalyan mutfağını en başarılı şekilde yansıtan Eataly, sadece bir restoran değil, yemek workshoplarının düzenlendiği, çeşitli kültür sanat aktivitelerine öncülük eden bir firmadır. Bununla beraber İtalyan lezzetlerini evinde deneyimlemek isteyenler için de hayli geniş ürün yelpazesine sahip bir marketi de vardır. Yani eğer dünya mutfağı için bir araştırmaya çıktıysanız ve farklı lezzetleri deneyimlemeyi seviyorsanız yolunuz elbette İtalyan mutfağı ile kesişecektir. Bunun için İtalya’ya kadar gitmenize gerek yok. Eataly ile İtalyan mutfağı hakkında bilgi alabilir en başarılı örneklerini deneyimleyebilir, hayran olduğunuz yemeklerin sırrına da workshoplar sayesinde vakıf olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ