Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Aksaray Ve Çevresinde Görmeniz Gereken Yerler

Aksaray Ve Çevresinde Görmeniz Gereken Yerler
  • 03.03.2017
  • 794 kez okundu

İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray birçok güzellikleri bünyesinde bulunduran ve insanın hayatında mutlaka görmesi gereken şehirlerden birisidir.

İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray birçok güzellikleri bünyesinde bulunduran ve insanın hayatında mutlaka görmesi gereken şehirlerden birisidir. Aksaray ilinde birçok kilise, tarihi cami, höyükler, kaplıcalar bulunmakta olup yolunuzu mutlaka buradan geçirmeniz birçok güzelliği görmenize sebep olacaktır. Aksaray’a geldinizde bir araç kiralayarak şehri ve çevresini rahatça gezebilirsiniz. Aksaray ve çevresinde görmeniz gereken en önemli yerler şu şekildedir.

 Aksaray Ziga kaplıcaları

Ihlara vadisinin en önemli yerlerinden olan Ziga kaplıcaları Güzelyurt ilçesinin Yaprakhisar köyünde bulunmaktadır. Aksaray iline 30 KM mesafede bulunan kaplıca şifalı suları ile birçok turisti kendine çekmektedir. Ziga kaplıcaları alanı ülkemizde koruma alanları arasında olup hiç bir yapılaşmaya yer verilmemektedir. Kaplıca su sıcaklığı 47 derece olup mineral bakımından oldukça yüksektir. Romatizma, göz, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara kaplıca suyu iyi gelmektedir.

 Aksaray Selime katedrali ve peri bacaları

Ihlara vadisinin uç noktasında Güzelyurt ilçesine bağlı Selime kasabasında yer alan katedral ve peri bacaları muazzam güzellikleri ile turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Mistik doğası ve egzotik görünümü ile bu alan görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Bizans sanatının örneklerinin bulunduğu katedral içerisinde birçok klişe, manastır gibi alanlar bulunmaktadır.

 Aksaray kırkdamaltı kilisesi

Güzelyurt ilçesine bağlı Belisırma köyünde bulunan kilise 1285 – 1293 yıllarında yapılmıştır. Kitabede bulunan bilgiye bakıldığında Tamara isimli Gürcü bir prensesin yaptırdığı bilinmektedir. Altıgen şekilde yapılan kilisede İsa’nın çarmıha gerilişi, Meryem’in ölümü duvarlarına işlenmiş şekildedir. Günümüzde birçok kalıntısı bulunan kilise de mezarlarda bulunmaktadır.

 Aksaray Aşıklı Höyük

Melendiz nehrinin kıyısında yer alan höyük merkeze 25 km mesafede yer almaktadır. Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yeri olan Höyükün 10000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Burada bulunan bir kafatası incelemesinde ilk beyin ameliyatının izlerine rastlanmış ve bulunan iskelet müzede sergilenmektedir.

 Karagedik kilisesi

Dik bir kaya üzerine yapılmış olan kilise Aksaray merkezde yer almaktadır. Günümüzde fazla deforme olarak gelmiş olan kilisede Bizans örneklerine rastlanmaktadır.

Aksaray ilinde görülmesi gereken diğer önemli alanlar nelerdir?

Ağaçaltı kilisesi, Çanlı kilise, Sünbüllü kilise, Aksaray Acemhöyük, eğri minare, Aksaray Pürenli seki klişesi, Zinciriye medresesi, Güvercin kayası, Güzelyurt evleri, Aksaray müzesi, Nora antik kenti, Sultan hanı, Çatalhöyük, manastır vadisi ve daha birçok kilise ve cami Aksaray’ın görülmesi gereken yerleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ