Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Aksaraylı Bir Şair; Azat BOZKIRLI

Ahmet KUŞSAN
Ahmet KUŞSAN - vet.med.kussan@gmail.com
  • 12.07.2017
  • 2.181 kez okundu

Herkesin malumudur ki günümüzde okuma oranı gün-be-gün azalmaktadır. İnsanların tahsilinden, eğitim seviyesinden değil, kitap okumalarından bahsediyorum elbette. Nesir türündeki eserlere sınırlı bir yaklaşımdan üzülerek bahsetsek de bu türdeki eserlere yönelik okur kitlesinin pek de kaliteli olduğunu yahut da okunan eserlerin insanı geliştirecek, onlara bir ufuk açacak ve onları okuyanı ileriye götürebilecek kaliteli eserler olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumu arz-talep meselesi olarak değerlendirirsek eğer, okur kitlesi sıradanlaştıkça okur düzeyinde yazan yazarlarımız da sıradanlaşabiliyor yorumunu da rahatlıkla yapabiliriz.

Evet okumuyoruz… Okumayı sevmiyoruz… Okumayı o kadar sevmiyoruz ki “Allahüâlem, acaba bu yazımı kaç kişi bitirebilecek?” sorusunu sormadan edemiyorum kendi kendime.

Nesir vadisine bu kısa yorumu getirebiliyorum ama şiir vadisine yorum getirmekte yeterli ön bilgiye sahibim diyemiyorum maalesef… Nesir can çekişse de hâlâ bir umut var zira az da olsa ilgi var ona ancak şiir garip ve yalnızdır bu topraklarda. Şairler yalnızdır. Çünkü insanımız şiire kapısını kapatmıştır. Yani, şiire ilgisiz bir dünyada yaşıyoruz. Şiire ilgi yoksa şiirin kimliğine de inemezsiniz. Şiir okuru yoksa şiir eleştirmenlerine hasret kalabilirsiniz.

Karamsar bir yaklaşımla yazıma giriş yapmış olabilirim ancak gerçeklikten kaçamazdım. Her ne kadar şiir dünyasına ve şiirselliğe ait karamsar bir tablo olsa da bu hazin tabloyu aydınlatacak şairlerimiz de var muhakkak. Bana göre bunlardan biri de Aksaraylı şair, hemşerimiz ve benim de yakından tanıdığım Azat Bozkırlı’dır. “Azat Şiirleri” adlı ilk şiir kitabıyla umuyorum ki bu hazin tabloya neşe ve renk katacaktır, biiznillah.

Azat Bozkırlı Aksaraylıdır. Şiirlerinde ikinci ismini kullanan ve farklı bir soyadı tercih ederek mahlasta karar kılan şairimiz, bazı kitaplarıyla ve yazılarıyla da tanıdığımız Hasan Cankurt hocamızdır. Hocamız Gençosman Köyü’nde Türkçe öğretmenliği yapmaktadır.

Şiir kitabını basım aşamasındayken incelediğim için şanslı olanlardan biri olarak addediyorum kendimi. Benim de âcizane yazarı olduğum Uğur Tuna Yayınlarından okurla buluştu hocamızın kitabı. Şu an şiir kitabına internet kitapçılarında ve kitabevlerinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aksaray’daki bazı kitabevlerinde de eseri bizzat gördüm.

Duygusallık yaptığıma yormazsanız şiirlerinin oldukça kaliteli olduğunu düşünüyorum. Kendimi şair addedemem ancak bizim de şiire ve şairliğe merakımız olduğu için, Azâdî’nin şiirlerinin çok kaliteli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şiir kitabını sonuna kadar okudum ve Azâdî’nin çok samimi bir şair olduğuna kanaat getirdim. Şiir eleştirmeni olmadığım için, şiirlerin mahiyetine fazla yorum getiremem ama eleştirmenlerin veya araştırmacıların Azâdî’yle yani Azat Bozkırlı’yla tanışmalarını, şiirlerini tetkik etmelerini önermekte de pek sakınca görmem.

Sevgili okurlara ve bilhassa Aksaraylı hemşerilerime şair Azat Bozkırlı’yla ve “Azat Şiirleri”yle tanış olmalarını tavsiye ediyorum. Allah’a emanet olun diyerek sizleri, Uğur Tuna Yayınevi editörünün şairimiz hakkındaki yorumlarıyla ve Azâdî’nin şiir dünyasıyla baş başa bırakıyorum.

Uğur Tuna Yayınevi Editörü;

Edebiyat Fakültesinde okudu. Şu an memleketi Aksaray’da öğretmenlik yapmaktadır. Kitaptaki şiirlerinin büyük bir kısmını üniversitede okurken kaleme alan şairin şiirleri, genellikle aşk içeriklidir. Yine üniversiteli bir öğrenciyken kaleme aldığı ve birtakım eklemelerde bulunduğu poetikasına göre söz konusu aşk, beşerî aşktan ziyade ulvîdir. Ona göre âşık olmayan kişi şiir yazamaz. Fakat bahis konusu aşk beşere hapsedilip sınırlandırılmamalıdır. Kişi; vatanına, milletine, değerlerine ve bir fikrî inanışa da âşık olabilir. şiirde kesinlikle taassup olmamalıdır. Şair, mutaassıp olmaz. Her fikre saygılıdır, her aşka inanır. Şair; gönül adamıdır, edepten yoksun değildir. Zarif ve samimîdir.

            Azat Bozkırlı’nın şiirleri baştan sona okunduğunda duygularında ve düşüncelerinde gelgitler yaşayan bazen şahsî dünyasına çekilen bazen duygularını içtenlikle paylaşan bazen de yalnızlaşan bir gencin gizemli dünyasını görmekteyiz. Yeni kaleme aldığı şiirleri hemen kendini ele verir. Çünkü durgunlaşan, metafizik dünyaya yelkenler açan, millî ve hissî kimliğini gelgitlerden arındırmış gerçekçi bir âleme taşıyan karakterle karşılaşırız. Ebubekir Eroğlu’nun deneyimlerinde de görülen, büyük Osmanlı şairlerine ait manzumelerin günümüzün diline aktarıldığı zengin şiir dünyalarına girmeye çalışan şair; Osmanlı şiir üstatlarının manzumelerine nazireler yazmakta, bazen onların şiirlerini doğrudan sadeleştirmekte ya da kendi deyimiyle “modern intihaller” yaparak şiirde gerçek ustalarının gölgesine sığınmaktadır. Her ne kadar şair desek de Azat Bozkırlı, kendisini hiçbir zaman şair görmez. Bir şiirinde bunu bizzat dile getirmektedir. Ona göre üniversiteli bu gencin şiirleri basittir fakat samimîliğinden ufacık bir şüphenizin olması mümkün değildir.

            Sizleri şairin poetikasına ve şiir dünyasına bırakarak editör sayfamızı sonuca bağlıyoruz…”

-XVIII-

Şimdi çok uzak bana,

Şırıl şırıl akan derelerde çimmek…

Şimdi çok uzak bana,

Bir bağ bozumu patates gömdüğüm o közler,

Bir pancarı tatlı tatlı yemek

Ve Kocatepe’ye çıkıp kendimi salıvermek…

Şimdi çok uzak bana,

Akasya ağaçlarının dibinde uyumak,

Günebakandan teker yapmak

Ve özgürce,

Hesapsız,

Ağlamak,

Ağlamak,

Ağlamak…

Şimdi çok uzak bana,

Ancak bayram günleri alabildiğim toplar,

Çeşme arkalarında oynadığımız bilyeler,

Üç kuruş için gülmediğim o günler,

O kadar uzak ki!

Utancımdan gidemediğim düğünler…

Oysa çekilmiyor şimdi,

Bolluk içinde yaşadığım sürgünler…

Çok uzak,

Şimdi çok uzak bana,

Et kavurmak için beklediğim o kurban,

Kendime bir balon alabilmek için,

İple çektiğim nohut mevsimi

Ve harman…

-LXIII-

-Sultan Gavrî kâle-

-Azâdî fermâyed-

Sen gibi dost için canı feda etmemek olmaz,

Senin yurdun varken cennete meyl etmek olmaz.

O yurt ki can ve kalbin içinde gizlidir,

Baş vermek olur amma bu sırrı vermek olmaz.

Sırları dökerek dilimden sorumsuzca cahillere,

Her köşe başında yüz fitneye meydan vermek olmaz.

Ey dostum, gözlerimin yaşına merhamet et!

İki çeşme kılarak gözümü, devran etmemek olmaz

Azâdî yurdunu özler, koma bu dünyada garip,

Dönüp vatanına tekrar, seyran etmemek olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ