Alçıpan Asma tavan modelleriAlçıpan Asma tavan modelleri

Günümüzde kabul etmeliyiz ki iş yerimizde, büromuzda, halka açık kalabalık yerlerde, evimizin salonunda, kendi odamızda yani yaşamımızda belirli bir vakit geçirdiğimiz her yerde kafamızı kaldırdığımızda göz zevkimize ve estetik duygumuza hitap eden tavanlar görmek istiyoruz. Bu arada bulunduğumuz mekânda fazlaca ses ve gürültü olmasını ve mekânın dış ortamın sıcaklığından çok etkilenen bir yer olmasını da istemiyoruz. Bunun için fazlaca malzemeler kullanılmakta olsa bile en çok tercih edileni tavan alçıpandır. Tavan alçıpan asma tavan modelleri çok kullanılmasının sebebi ise alçıpanın ph özelliği ile bakterilere karşı dayanıklı olması, yangın ve patlama gibi durumlara karşı dayanıklı olmasıdır. (tavan alçıpan yangına karşı otuz dakika civarında dayanıklı olmaktadır) bunun yanı sıra deprem ve sarsıntılara karşı dayanıklı olması, gözenekli yapısı ile ses ve ısı yalıtımında çok başarılı olması, yapısında bulunan su zerrecikleri ile neme karşı dayanıklı olması ve temiz havaya olanak vermesi, kalınlığa sebep olmaması ve kendisinin montaj işlerinin kolay olmasıdır. alçıpan asma tavan modelleri yangına dayanıklı alçıpan, suya dayanıklı alçıpan, akustik alçıpan ve benzeri birçok çeşidi mevcuttur. Peki, tavan alçıpanın ölçüleri nelerdir, gelin birlikte bakalım. Tavanın yapımı için kullanılacak olan alçıpanın kalınlığı duvardan duvara ve uygulanmak istenecek olan işleme göre değişebilir ancak biz biliyoruz ki genel olarak alçıpanın kalınlığı altı ile on sekiz milimetre arasında bir değer olmaktadır. Dediğimiz gibi alçıpanın boyutları istekler doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Bu yüzden kullandığımız tavan alçıpanın genişliği yüz yirmi ya da yüz yirmi beş santimetre olabilir. Aynı şekilde alçıpanın boyu için de fazlaca seçenekler bulunmaktadır. Fakat genel olarak iki yüz ile dört yüz elli santimetre arasında bir uzunluk uygun görülmektedir. Tavan alçıpan modelinin levhalarının kenarları üzerinde uygulanacak yüzeye göre küt, pahalı, yarım yuvarlak ya da pahlı yarım yuvarlak şeklindedir. Standart ölçülerin dışında ölçülerle yapılan tavan alçıpanlar bu özelliklerinin getirdiği avantajlarla uygulanacak olduğu duvara olağanüstü bir uyum sağlar.

Asma Tavan Modelleri

Günümüz dünyasında hala kullanılan asma tavan malzemeleri çeşidi çoktur. Ancak asma tavan malzemeleri arasında kendini diğerlerinden sıyıran bazı tür malzemeler mevcuttur. Bu bahsettiğimiz malzemeler metal, taş yünü gibi malzemelerdir. Metal asma tavanlar günümüz iç mekân tasarımları için benim fikrimi soracak olursanız mükemmel bir parçadır. Genellikle otuz ile altmış santimetre arasındaki değerlerde üretilir Metaller neredeyse istenilen her yükseklikte tavanlara istenildiği uygulanılabilir. Özellikle de bu yönü onu diğer asma tavan malzemelerinden ayırır. Dediğimiz gibi asma tavan malzemelerinden genellikle en çok tercih olanı olan metalin en yaygın çeşitleri şunlardır. Lay -on, Lay-in ve clip-in. Taş yünü genel olarak asma tavan malzemeleri arasında en ekonomik olanlardan biridir. Isı izolasyonunu sağlar, ter tutmaz, depreme karşı dayanıklıdır. Aydınlatmayı sağlamada yardımcıdır.

ALÇIPAN ASMA TAVAN MODELLERİ

Dışarıdan geldiniz evinize, bitkinsiniz, yorgunsunuz, dahası ruhunuz dinlenmeye aç. Evinizde oturdunuz bir güzel bacaklarınızı uzatıp koltuğa uzandınız ve tavanla karşı karşıya geldiniz. Düz, banal bir tavan, bir de yine aynı sıradanlık ve basitlikte odayı aydınlatsa da içi karartan bir adet sıkıcı lamba… Başka da hiç bir şey yok. Her gün aynı can sıkıcı ve ruh bunaltıcı bu niteliksiz tavana bakmaktan siz de bıkmadınız mı? Dekoratif, şık elit ve de modern bir evde oturmaktan geri kalmanıza gerek var mı? Biz burada devreye giriyoruz. İşte bu yazımız tam da bu sıkılmışlık ile cesaretsizlik arasında kalıp değişimi göze alamayan ama değişimi herkes kadar hak eden okuyucularım için geliyor.
Şık ve göz alıcı alçıpan asma tavan modelleri evinizi bir saray yavrusu haline getirmekle kalmaz, evinizde ferah ve huzur dolu bir ortam yaratır. Nasıl ki renklerin dahi derin bir anlamı ve de etkisi varsa, alçıpan asma tavan adına da söyleyebiliriz ki bu modellerin de insan üzerinde etkisi vardır. Evinizde yapacağınız bu alçıpan asma tavan modelleri değişikliği de gayet tabi size huzur ve rahatlık hissettirecektir. Alçıpan asma tavan ile dekore ettirdiğiniz tavana bakıyorsunuz. Göz alan harikulade bir model ve bu modelle ahenk sağlamış rengi bir yanda, diğer yanda modelin ayrıntılarından süzülen ışıklar. Muhteşem bir görüntü değil mi? Alçıpan asma tavan modelleri kaplı evinizi cennet tasavvur etsek çok da abartmış sayılmayız sanıyorum ki.

Kaynak: https://www.dekormimari.com/asma-tavan-modelleri

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz!