Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,58

Altyapı Projesi Nedir

Altyapı Projesi Nedir
  • 18.10.2018
  • 458 kez okundu

Altyapı projesi, belirlenen bölgede ve belirli ilkeler ile hazırlanan projeleridir.

Bu projeler arasında yol, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon, makine, drenaj, istinat duvarı, yangın ve içme, kullanma, sulama ve yağmur suyu gibi çalışmalar yer almaktadır.

Altyapı Projeleri Nasıl Hazırlanır?

Altyapı projeleri, kamu kurum ve kuruluşlara yol göstermesi, uygulama yapılmış alanların görülmesi gibi sebeplerle hazırlanmaktadır. Bu projeler bahsettiğimiz gibi elektrik, pis su giderleri, su ve kablo alt yapısı için gereklidir. Altyapı projeleri devlet tarafından ya da devlet aracılığı ile ihale sistemi yapılarak hazırlatılır. Bu hazırlanan projeler de yine ihaleye çıkarılır ve gerekli çalışmayı yapacak firmalardan teklif alınır.

Altyapı Proje Tipleri

  • İçme suyu için yapılan tesisler belediyeler ya da kamu kuruluşları tarafından insanların içme ve temizlenme gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanan altyapı tesisat işleridir.
  • Atık su arıtma tesisleri de gün geçtikçe artan ve özellikle deniz olan şehirlerde sıklıkla kullanılan altyapı çalışmaları arasındadır.
    • Kanalizasyon hattı da yer altından geçen ve atık suların alınması ve atık yollama kanallarına gönderilmesi sistemine dayanmaktadır. Elektrik hatları da yine yer altı hattı olarak kablo ve kanalların yer altına gömülmesi ile hazırlanmaktadır.
  • İstinat duvarı deprem, heyelan, toprak hareketlerini içeren afetlerde; yapıların ve yer altı tesislerinin korumak adına yapılmış olan altyapı çalışmaları arasındadır.

Sulama hatlarının dışında kuyu ya da farklı tesislerden çekilerek getirilen yangın hatları da bulunmaktadır.

  • Yer altı su nakil tesislerine aktarılan yağmur, cadde ve sokaklarda biriken sular insan yaşam alanlarındaki su birikintilerini yer altına göndermeyi sağlar. Drenaj sistemi de yapıları yer altına giden kar ve su gibi sıvı hareketlerinden korumak için tasarlanmış delikli su aktarma sistemidir.

Altyapı projelerinin hazırlık aşamasında yapı bilgi modellemesi kullanarak hem daha hızlı hem de daha modern projeler üretilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ