Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Ankara Topraklama Raporunda Yetki

Ankara Topraklama Raporunda Yetki
  • 10.04.2018
  • 464 kez okundu

Rusya ve İran’dan alınan doğalgaz, kömür adetini rafa kaldırdı. Hava kirliliğinin nedenleri içerisinde yer alan kömür, yerini doğalgaza bıraktı. Doğalgaz temiz olmasının yanı sıra, parlayıcı özelliği nedeniyle, tesisatın kurulmasından alınacak bütün tedbirlere kadar yetkili kişilere emanet edilmesi gerekir. Doğalgaz topraklaması işlemleri sonucunda, Ankara Topraklama Raporu işlemleri de yetkililer tarafından yapılmalıdır. Topraklama, birçok sektörde gerekli bir işlemdir. Doğalgaz borularından akan gazın, boruda statik enerji oluşturması, topraklama işlemini zorunlu hale getirmiştir. Gaz kaçağı olduğu zaman her an patlama meydana gelebileceğinden, bu borulardaki elektriğin elektrik panosundaki topraklama bölümünden toprağa aktarılması gerekir.

Topraklama işlemi, sağlıklı doğalgaz kullanımı için oldukça önemlidir. Doğalgaz patlamaları can kaybına neden olacağından, yetkili kişiler tarafından doğalgaz önlemleri alınmalıdır. Diğer birçok sektörde, topraklama işlemleri, EMO tarafından yapılması gerekmektedir. Olası istenmeyen patlama olayları gerçekleşirse, yetkisiz kişilerin yaptığı topraklama işlemleri, ciddi yaptırımları beraberinde getirecektir. Ankara Topraklama Raporu işlemleri için ilk adım topraklama ölçümüdür. Bu ölçüm işlemlerinde, elektrik sistemi incelenir. Yalıtkanlık, sistemin otomatik kapanması, toprak direnci gibi testler yapılır.

Can ve mal kaybının önlenmesi için, topraklama işlemlerinin yetkililer tarafından yapılması, kanuni bir zorunluluktur. Ankara Topraklama Raporu işlemlerinde, EMO’nun işleminin yapıldığına dair tasdikli yazı gerekir. Ayrıca tesisata, topraklamanın EMO tarafından yapıldığı ile ilgili yazı yapıştırılması gerekir. EMO mühendisleri dışında kalan kişilerin yaptığı topraklamalar, prosedüre uygun değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ