Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Araçlarda Akü Arızaları Nasıl Önlenir?

Araçlarda Akü Arızaları Nasıl Önlenir?
  • 10.01.2019
  • 294 kez okundu

Araçlarda elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürüp bu enerjiyi depolayan akü, depoladığı enerjiyi elektrik enerjisi olarak kullanır. Marş motorunu çalıştırmak, araçtaki akım dengelenmesini sağlamak gibi görevleri bulunan akü arızalandığında ya da bittiğinde araç geç çalışabilir, korna çalışmayabilir, araçtaki gösterge ışıkları yanmayabilir, motor çalışmayabilir ya da araç sık sık stop edebilir. Bu gibi durumlarda başka bir araçtan akü takviyesi yapılmalı, eğer akü kullanım ömrünü tamamladıysa yeni bir akü satın alınmalıdır. Uzun ömürlü enerji sağlayan akü çeşitlerini Chevrolet ve Opel yedek parça konusunda uzman Generalopel.com web sitesinde bulabilirsiniz.

Akü bitmesini önlemek için ne yapılır?

Akü, uzun süre kullanılmadığında bitebilmektedir. Araç uzun süre kullanılmadığında ya da aracın pasif elektronik sistemlerinin çalışır kalmasından dolayı da akü boşalabilmektedir. Akü bittiğinde marş motoru ateşlenemez ve aracı çalıştıracak güç ortadan kalkar. Bu durumda aküye takviye yapılmalı, akü eskiyse yeni bir akü satın almak gerekir. Akünün bitmemesi için şunları yapmak gerekmektedir:

  • İç ışıklar, radyo ve diğer elektronik aksamlar çalışır durumda bırakılmamalıdır.
  • Havalandırma açık bırakılmamalıdır.
  • Araç uzun süre çalıştırılmazsa akü bitebilir. Park halindeki araç her gün ya da gün aşırı çalıştırılmalıdır.
  • Aracın aküsünü şarj etmekle görevli parçalarda arıza oluşursa akü bitebilir. Periyodik bakımlarda akü bağlantıları mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Çok düşük sıcaklıklarda akü donarsa bitebilir. Araçta antifriz kullanılmalıdır.

Yeni bir akünün ömrü 12-18 ay arasında değişir. Akünün şarj seviyesinin ideal seviyede olması akünün kullanım ömrünü uzatır, düşük ya da yüksek şark seviyeleri ise akünün kullanım ömrünü kısaltır. Binek araçlarda akülerin ortalama 5 yıl kullanım ömrü vardır. Ticari araçlarda bu süre 2 yıl olabilmektedir. Uzun ömürlü enerji sağlayan akü çeşitlerini, En uygun Chevrolet yedek parça fiyatları ve Opel yedek parça çeşitlerini konusunda uzman Generalopel.com web sitesinde bulabilirsiniz.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ