Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Boşanmada Tanıma Tenfiz Davası Nedir?

Boşanmada Tanıma Tenfiz Davası Nedir?
  • 29.05.2017
  • 781 kez okundu

Yurt dışında açılan boşanma davaları sonucunda evliliklerin sonlandırılması halinde Türk vatandaşları için boşanma işlemi Türkiye’de geçerlilik kazanmamaktadır.

Yurt dışında açılan boşanma davaları sonucunda evliliklerin sonlandırılması halinde Türk vatandaşları için boşanma işlemi Türkiye’de geçerlilik kazanmamaktadır. Genel uygulama olarak; boşanma davalarında yabancı mahkemelerin vermiş oldukları boşanma kararı sadece davanın açıldığı ülkede geçerli olmaktadır. Bu durum, yurtdışında açılan boşanma davası ile boşanan kişilerin boşanmalarının Türkiye’de geçerli olmaması nedeniyle ileride miras, mal paylaşımı, yeniden evlenme gibi konularda sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Tanıma tenfiz davası, bireylerin yabancı ülkelerde verilen mahkeme kararlarının ülkemizde de geçerli kılınmasını sağlamak amacıyla açılan dava çeşididir.

Tanıma tenfiz davası; yurtdışında alınan mahkeme kararının ülkemizde geçerlilik kazanmasını sağlamak amacıyla yetkili Aile Mahkemelerinde açılabilmektedir. Yurt dışında ikamet etmeye devam eden ve Türkiye’de yerleşik bir adresi bulunmayan kişiler için Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerin Aile Mahkemelerine başvurmaları mümkün olmaktadır.

Yurtdışında gerçekleştirilen boşanma işlemlerini Türkiye’de de geçerli kılabilmek amacıyla açılan tanıma tenfiz davalarında izleyecekleri yol dava süresinde de etkili olmaktadır. Yurt dışındaki mahkemede alınan boşanma kararının ülkemizde de tanınması ve tenfizi için; boşanan eşlerden her ikisinin de Türkiye’de yerleşik boşanma avukatları aracılığı ile tanıma tenfiz davası açmaları en doğru yaklaşım olacaktır. Bu sayede dava süreci kısalacağı gibi sürecin doğru olarak takip edilmesi de mümkün olmaktadır. Tanıma tenfiz davasının açılacağı yetkili mahkemenin yoğunluk durumu da karar süresini etkilemekte ve 1 hafta ila 3 ay arasında boşanma tanıma tenfiz işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Boşanma tanıma davası; yurt dışındaki mahkeme tarafından alınan kararın Türkiye’de de geçerli olmasını sağlarken; tenfiz davasında yurt dışındaki mahkeme tarafından verilen kararların Türkiye’de de uygulanabilir olması sağlanmaktadır. Tanıma ve tenfiz davasının bir arada açılmasıyla her iki işlem için de aynı anda sonuç almak mümkün olmaktadır. Tanıma ve tenfiz davasının açılması sırasında Aile Hukuku konusunda uzman bir boşanma avukatı ile görüşülmesi ve avukat aracılığı ile davanın açılması sürecin kısalmasında etkili olacaktır. Yurtdışında gerçekleşen boşanma işlemleri için en kısa sürede boşanma tanıma ve tenfiz davasının açılması taraflar için son derece önemlidir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ