Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

Cami Avizelerinde Şıklığı Ve Işıltıyı Yakalayın

Cami Avizelerinde Şıklığı Ve Işıltıyı Yakalayın
  • 18.06.2017
  • 834 kez okundu

Cami avizeleri genel yapı itibariyle klasik stil avizeler olarak tasarlanan, küçük kristal parçalarının veya kaliteli camların avize çatısına farklı formlarda dizilmiş şekilde tasarlanmaktadır.

Cami avizeleri genel yapı itibariyle klasik stil avizeler olarak tasarlanan, küçük kristal parçalarının veya kaliteli camların avize çatısına farklı formlarda dizilmiş şekilde tasarlanmaktadır.

Cami avizeleri, klasik avize modelinde tasarlanan ortama şıklığın yanında ışığın doğru biçimde dağıtımını sağlayan dekorasyon ürünleridir. Özellikle kutsal mekanlar olan camilerde tercih edilen avizelerin ihtişamlı olması ve yaydığı güçlü ışık neticesinde ortamın enerjisi ciddi manada farklılaşabilmektedir.

Geçmiş dönemlerde camilerde kullanılan asma kandillikler gelişerek zaman içerisinde avizeler halini almıştır. Avize farsça bir sözcük olmakla birlikte doğu ve batı medeniyetlerinde farklı bir gelişim aşaması söz konusu olmuştur.  Batı medeniyetinde avize mum kullanımıyla gelişmiş doğu medeniyetlerinde kandiller kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan avizeler yapı itibariyle batı medeniyetinde kullanılan mumlu avizelere benzemektedir. Osmanlı dönemi itibariyle özellikle camilerde kullanılmaya başlayan avizeler daire biçiminde tasarlanmış ve üzerine kandiller asılmıştır. Cami avizesi o dönemde yapının büyüklüğü ve çapıyla doğru orantılı olarak tasarlanmıştır. Bu avizeler tek bir merkezden etrafa yayılan güçlü bir ışık kaynağı elde edebilmek maksadıyla üretilmişler ve Osmanlı’da uzun dönem kullanılmışlardır. Önceleri tek bir geniş kasnak etrafına dizilen kandiller sonrasında ise katlı biçimde kullanım imkanı bulmuştur. Batıda kullanılan mumlar ise yanma tehlikesinden ötürü tek katlı olarak kalmışlardır.

Zamanla batıdan Osmanlı’ya gelen kristaller ve camlar avize modellerinde kullanılmaya başlamış, ışığı kıran ve ortaya ihtişamlı bir görüntünün çıkmasını sağlayan bu avizeler özellikle cami avizelerinde tercih edilmiştir. Oldukça büyük olarak tasarlanan cami avizelerinin ağırlığı birkaç tonu bulmaktadır. Cami avizeleri genel yapı itibariyle klasik stil avizeler olarak tasarlanan, küçük kristal parçalarının veya kaliteli camların avize çatısına farklı formlarda dizilmiş şekilde tasarlanmaktadır. Günümüzdeki eski dönemlerde kullanılan avizeler daha modern hale getirilerek kullanımını sürdürmektedir. Eski avize modelleri antika olarak tanımlanmakta ve Beylerbeyi, Dolmabahçe ve Topkapı saraylarında kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda eski camilerde de antika olan bu cami avizelerinin kullanımı sürmektedir.

Cami avizesi modelleri farklı tasarımlarla sunulurken, satın alınacak olan avize caminin ebadına ve ölçülerine göre farklılık göstermektedir. Şatafatlı bir görünümünün olmasının yanında bu avizeler uygun ışığın camilere yayılımını sağlama amacını taşımaktadır. Bu nedenle aşırı parlak ve göz alıcı bir ışık kaynağından çok ışığın kristaller vasıtasıyla yansıtılarak kullanımı daha uygundur. Bu avizeler kişilerin ibadet etme duygularını kabartarak, coşkun bir his sağlama noktasında da etkilidirler. Bu nedenle tüm camilerde şık ve gösterişli kristal avize tercihleri ön plandadır.

Uzun yıllara dayanan avize üretim deneyimini cami avizeleriyle taçlandıran Safir Avize, tüm camilere uygun seçenekleriyle tercihlerde üst sıralardadır. Safiravize.com.tr internet adresi üzerinden cami avize modellerini detaylı olarak inceleyerek, size uygun modeli seçebilirsiniz. Özel tasarım avize üretimleriyle bilinen Safir Avize, Kristal, Selçuklu ve Osmanlı modellerinin yanında özel üretim avizeleriyle ihtiyaçları tam olarak karşılamaktadır. 30 yıllık avize üretim deneyimiyle, en kaliteli avizeleri üreten firmamız uygun fiyatlarla sunduğu cami avizesi modelleriyle fark yaratmaktadır. Tüm kategorilerde zevkinize uygun bir avize modeli bulabileceğiniz safir avize modelleri, dönemim avize anlayışının modernize edilmiş versiyonları olarak sunulmakta, nostaljiyle modernin karışımı olan ürünlerdir. Gösteriş bakımından üst seviye olan avize modelleri, uzun yıllar dayanmalarının yanında ışığı tam ve doğru olarak yansıtma özellikleriyle de göz doldurmaktadır. Avize modellerimize bakmadan cami avizesi almayınız.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ