Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Dana Etinin Bölümlerini Biliyor musunuz?

Dana Etinin Bölümlerini Biliyor musunuz?
  • 16.03.2018
  • 891 kez okundu

Hayatımızı idame ettirebilmek için en değerli besin kaynakları arasında insanların protein ihtiyacını karşılayabilmesi, yediği et ve et ürünleri sayesindedir. Et ve et ürünleri farklı şekillerde ve çeşitlerle insanlara sunulmaktadır. Oldukça lezzetli yemekler yapılabilecek dana eti, ayrıca yemeklerin içerisine tat vermesi amacı ile de katılabilir. Dana etinin lezzetine ve etin kalitesine göre değişen bazı bölümleri vardır.

Dana eti kolay pişmesi ve lezzetli olması ile beraber dünya üzerinde en çok tercih edilen et türlerinden bir tanesidir. Dana etinin bölümleri ise farklı özelliklere sahiptir.

  • Gerdan: Yağsız, lifli ve sinirli bir ettir. Bu nedenle genel olarak kıyma yapılarak tüketilir.
  • Antrikot: Dananın iki kürek kemiğinin arasında bulunan pirzolalık kısmından çıkartılır. Kemikten sıyrılarak dilimlenir. Yüksek olan yağ dokusu ile beraber tavada ya da farklı şekillerde tek başına pişirildiğinde oldukça lezzetli olan bir ettir.
  • Kontrfile: Bu et türü dananın bel kısmından çıkarılır ve kızartmalık özelliği taşımaktadır.
  • Sokum: Dananın but kısmından çıkarılan dana sokum, but kısmının 5 ayrı parçaya bölünmesi ve bu bölümlerin içerisinde yer alan en yumuşak yeridir. Kontrfile etin devamı olarak, dananın bel kısmı ile but kısmının birleşim noktası olan kalça kısmıdır. Kavurması beğenilmektedir. Bunun yanı sıra mangalda da yapılabilmektedir.
  • Dana Bonfile: Bonfile dananın sırt kısmından çıkarılır ve iç taraflara doğru büyür. Antrikotun alt kısmında yer alan et türüdür. Oldukça yumuşak bir et türü olmasıyla beraber, tek başına yüksek ateşte pişirilse dahi yumuşaklığını kaybetmez.
  • Tranç: Dananın but kısmından çıkarılan, yağsız bir ettir. Kas yapısında yoğunluk görülmekle beraber yağ dokusu oldukça azdır.
  • Dana Nuar: But kısmından çıkarılan bu et türünde yağ oranı oldukça düşüktür. Fakat içerisinde yer alan lifli doku nedeni ile sert olmaktadır. Daha çok yağsız kıyma isteyenlerin kullanmakta olduğu et türüdür.
  • Yumurta: Dana budunun ortasında yer alan diz eklemlerinin iç kısmında yer alan ve kalça kemiğine kadar uzanan yumurta şeklini andıran oldukça değerli et türüdür. Kavurma ve sote olarak tüketilmesi oldukça lezzetlidir.

Bunların yanı sıra dananın bölümleri arasında döş, kürek, pençeta ve bodigo gibi bölümler de yer almaktadır.

Sponsorlu içeriktir.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ