Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

DASK Sigortası Nasıl Yaptırılır

DASK Sigortası Nasıl Yaptırılır
  • 07.03.2016
  • 996 kez okundu

Dairenize zorunlu deprem sigortası yaptırmak istiyorsunuz ama nasıl yapıldığını bilmiyorsanız cevabını burada bulabilirsiniz. Peki, deprem sigortası nasıl yapılır şimdi anlatacağız. Sorunuzun cevabını ve ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Peki deprem sigortası nasıl yapılır? Deprem sigortası önceden yaptıranların, meydana gelebilecek bir depremi sonrasında teminat içerisinde giren zararların DASK karşılamaktadır. Aslında DASK deprem sigortasının temel amacı, şahısların depremden sonra da yaşamlarını normal bir şekilde devam etmesinin olduğu söylenmektedir. DASK sigortası olmayanlar söz konusu sigortaya nasıl dâhil olabilir, deprem sigortası nasıl yapılmaktadır diye soruyorsanız. Cevabınız yazının devamında yer almaktadır.

Senelik olarak düzenlenen olası deprem sigortasının, zamanın bitiminden sonra tekrar olarak düzenekli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Her yıl ödenmesi mecbur olan DASK primleri, yapılan bütçelere göre değişkenlik gösteriyor.

Deprem sigorta ücretlerini merak ediyorsanız o da buradadır. Deprem sigortası ücretlerinin belirlenirken deprem olayı sonucunda alabileceğiniz en büyük limiti açıklayan sigorta bedeli bir diğer söyleyişle teminat ücretinin bulunması gerekmektedir. Belirlenen teminat ücretleri, tarife ücreti ile çarpıldığı zaman DASK sigorta bedeli bulunmuş olmaktadır.

Peki, deprem sigortası ne kadardır? Deprem sigortası DASK hesaplama sisteminde kullanılan ve yapı şekline göre tespit edilen metrekare balana göre maliyetleri ise, 1 Ocak 2013 tarihince belirlenen aşağıdaki gibidir olmaktadır.

Betonarme/ Çelik Karkas Yapıların ücretleri: 700 TL
Diğer Yapıların ücretleri: 260 TL
Yığma Kagir Yapıların ücretleri: 500 TL

Peki, Deprem sigortası nasıl yapılmaktadır? Zorunlu olan Deprem Sigortası DASK içerisinde yer alan başvuru esnasında gerekli olan belge ve bilgilerle DASK poliçesi düzenleyen bir kuruluşa gitmek yeterli olacaktır aslında.

Gerekli belgeler sigortalının ismi, cep telefonu, varsa ev telefonu, TC kimlik numarası, açık adresi ve vergi kimlik numarası gerekmektedir. Binanın kat sayısı, hasar durumu, brüt yüz ölçümü, kullanım şekli, yapı tarzı, inşa yılı gibi bilgiler gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ