Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

E Defter Ne İşe Yarar?

E Defter Ne İşe Yarar?
  • 29.05.2017
  • 719 kez okundu

Teknolojik olarak hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemin içindeyiz. Bu değişim ve gelişime ayak uydurmak özellikle firmalar açısından olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

Teknolojik olarak hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemin içindeyiz. Bu değişim ve gelişime ayak uydurmak özellikle firmalar açısından olumlu sonuçlar doğurabiliyor. Online işlemler her şeyden önce az emek, az enerji ve çok iş için en önemli çözüm seçenekleridir. Onca gelişmiş şirketlerin fatura ve ödeme işlemlerinden tutun da diğer bütün evrak işlerini elden tek tek ve kâğıt üzerinde gerçekleştirmeye çalışması büyük bir zaman kaybı olarak görülüyor. Fakat online çözüm önerileri işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. ama bu online çözümler için de bilmemiz gereken önemli noktalar bulunuyor.

E –Defter Kimler Tarafından Kullanılır?

E defter Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan bilgilerin elektronik ortamında tutulmasıdır. Aynı zamanda e-defter şekil hükümlerinden de bağımsızdır. E defter kullanmak istiyorsanız öncelikle bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer kayıtlarınızı e-defter olarak elektronik ortamda tutmayı tercih ettiyseniz kâğıt olarak kayıt tutamazsınız. İkisinden birini seçmeniz gerekiyor. Bu kural, elektronik defter genel tebliğinde yer almaktadır. Bu konuda digital planet sitesinden yararlanabilirsiniz. Site size online işlemler konusunda inovasyon anlamında geliştirdiği çalışmalarıyla faydalı olacaktır.

Digital planet sitesinde pek çok e işlem hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz. Artık siz de işlemlerinizi oturduğunuz yerden ve rahatça gerçekleştirmek istiyorsanız elektronik işlemleri yavaş yavaş tanımaya başlamalısınız. Böylece daha önce yüksek enerji ve iş gücü harcayarak gerçekleştirdiğiniz işlemleri bilgisayar ve telefonunuzu kullanarak ve elektronik yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Tam olarak kimlerin elektronik defteri kullanabileceği ise elektronik defter genel tebliğinde belirtilmiştir. Verilen bilgilere uyan gerçek veya tüzel kişiler bu sistemden yararlanabilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgilere Digital Planet’e 7/24 ulaşarak sahip olabilirsiniz.

E Defter Beratı: E defterin ne olduğunu açıklarken e-defter beratı hakkında da kısa bir bilgi girelim. Başkanlıkça uygun görülen ve açıklanan bilgilere e defterlerin uygunluğunu gösteren ve başkanlık mührünü taşıyan dosyadır. Tabi elektronik bir dosyadır.

Zorunlu olarak e-deftere geçecek olanlar da var. “Siz de bunlardan biri misiniz?” ya da “Kimler zorunlu olarak geçmelidir?” gibi soruların cevabını digital planet’den öğrenebilirsiniz.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ