Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Emeklilik Döneminde Sıkıntı Çekmeyin

Emeklilik Döneminde Sıkıntı Çekmeyin
  • 08.05.2019
  • 150 kez okundu

Rahat bir emeklilik dönemi geçirmek için şimdiden bireysel emeklilik sistemi işleminizi başlatmanızda fayda var. Emekli olduğunuzda ekonomik anlamda çok daha rahat olmanızı sağlayan bu sistem ek bir gelir elde etmenize olanak tanıyor. Gönüllü katılım esasına göre işleyen bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının da olduğunu biliyor musunuz? Gelin, bu konuyu birlikte irdeleyelim.

Bireysel emeklilik sistemine 18 aşını doldurmuş olan herkes dahil olabiliyor. 56 yaşını tamamladıktan sonra da emekliliğe hak kazanılıyor. Elbette bunun için en az 10 yıl sistemde kalmak gerekiyor. Üstelik herhangi bir sosyal güvenlik sistemine dahil olup olmama şartı da aranmıyor. Sigortalı olmasanız da bireysel emeklilik sistemine katılabilirsiniz. Hatta bu sisteminin sigortalı olmayanlar için çok daha cazip bir seçeneğe dönüştüğünü de belirtebiliriz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

Katılımcıların bireysel emeklilik sistemi için ödediği tutarın % 25’i oranında devlet katkısı da sunuluyor. Devlet katkısı ile birlikte ödenen miktar % 25 oranında artmış oluyor. Ancak devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunamıyorsunuz. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isteriz. Devlet katkı payını sadece emekli olduğumuzda alabiliyorsunuz. Son dönemde devlet katkı payı ile ilgili yasal düzenleme yapıldı. Bu düzenleme kapsamında devlete herhangi bir vergi ödemeyen ev hanımları ve çalışmayan kesimlerde devlet katkı payından faydalanabilecek.

Devlet katkı payı ile  birlikte bireysel emeklilik sisteminin çok daha çekici bir form kazandığını belirtebiliriz. Özellikle çalışmayanlar ya da sigortasız olanlar emeklilik döneminde bir gelir elde etmek için bireysel emeklilik sistemi sürecini başlatıyor. Bu sayede devlet katkı payının da eklenmesi ile birlikte emekli olduklarında düzenli bir gelir elde etmiş oluyorlar.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyenlere Kuveytttürk internet şubesini önerebiliriz. Çünkü Kuveyttürk internet şubesinde bireysel emeklilik sistemi ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara detaylı yanıtlar bulabilirsiniz. Böylece siz de başvurunuzu yaparak emeklilik döneminde düzenli bir gelir elde etmek için bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz. Ancak öncesinde mutlaka bu konuda daha detaylı bilgi edinin. Sorularınızın yanıtlarını öğrenin ve daha bilinçli bir şekilde sisteme katılın..

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ