Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

Ezanın Okunuşu ve Duası

Ezanın Okunuşu ve Duası
  • 05.02.2018
  • 483 kez okundu

Ezan, müezzin tarafından Müslümanlara namaz vakitlerini duyurmak veya bildirmek gayesiyle okunan mübarek sözlerdir. Hicretin 1. yılında Medine’de meşru kılınan ezan, İslam şeairlerinin büyüklerinden olduğu için vacip derecesinde sünnettir. Hükmü ise, sünnet-i müekkedenin kifaye bölümündendir. Bir yerde bir Mü’min bu görevi ifa ettiğinde diğerlerinin üzerinden terk etme sorumluluğu düşer. Lakin ezan okumanın tamamen terk edilmesi durumunda umum o yerleşim yerindeki halk sorumlu olacaktır. Dolayısıyla ezanın nasıl okunduğunun tüm Müslümanlar tarafından bilinmesi icap etmektedir.
Ezan Nasıl Okunur çalışmasından da öğrenebileceğiniz ezanın okunuşu şu şekildedir:

Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber
Eşhedü En lâ ilahe illallah, Eşhedü En lâ ilahe illallah
Eşhedü Enne Muhammeden Resûlullah, Eşhedü Enne Muhammeden Resûlullah
Hayye ale’s- salâh, Hayye ale’s- salâh
Hayye ale’l-felâh, Hayye ale’l-felâh
(Es salâtü hayrün mine’n-nevm, Es salâtü hayrün mi- ne’n-nevm – sadece sabah namazında ilave edilir)
Allahü Ekber, Allahü Ekber
Lâ ilahe illallah.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ezan işitildiğinde müezzinin söylediklerinin aynısının tekrarlanması konusudur. Yine ezandan sonra okunması gereken ezan duası vardır. Bu hususta Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.” (Buhari)
Ezan Duası
sayfasından alıntıladığımız ezan duası şu şekildedir.

Allâhümme Rabbe hâzihî’d-da’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l-kâimeh âti Muhammedenil-vesilete ve’l-fazîlete ve’d-derecete’r-rafiate ve’b-ashû makamen mahmûden ellezî vaadtehû inneke lâ tuhlifü’lmi’ad.
ANLAMI: Ey bu eksiksiz dâvetin ve kılınan namazın Rabbi olan Allahım! Hazret-i Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm-’a Vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu va’dettiğin Makâm-ı Mahmûd’a ulaştır!
KAYNAK: http://www.namazsuresi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ