Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Flatfy Ekim Raporları İle Emlak Piyasası Son Durumu

Flatfy Ekim Raporları İle Emlak Piyasası Son Durumu
  • 01.11.2018
  • 540 kez okundu

Flatfy, emlak arama motoru olarak kısaca tanımlayabileceğimiz ve toplam 37 büyük ülkede çalışmalarını sürdüren bir start up oluşumudur. Oluşum, hem çalıştığı ülkelerde emlak konusunda aramaları sağlayabilecek bir arama motoru görevi görmekte hem de belli aralıklarla bilimsel ölçümler aracılığı ile ülkeye özel bir emlak fiyatlandırma dağılımı raporu sunmaktadır.

Bu kapsamda Flatfy Türkiye’de Ekim 2018’ine ait konut satış fiyatları üzerine rapor sundu. Yayımlanır yayımlanmaz emlak sektöründe büyük tartışmalara yol açan rapor pek çok radikal oran ile pek çok kişinin ilgisini çekti. Sizin için bu haberimizde Flatfy tarafından yayımlanan bu raporun en çok konuşulan iki adet grafiğini yorumladık. Yaptığımız yorumlamada önemli analizlere de yer vermeye özen gösterdik. Dilerseniz şimdi bu tabloları beraber inceleyelim.

tr.Flatfy.com tarafından hazırlanan yukarıdaki grafik birbirinden farklı büyüklüklerde olan evlerin şehirlere göre Ekim 2018 konut satış fiyatı ortalamalarını gösteren bir tablodur. Tablo, toplamda 10 temel şehrin ortalamalarını göstermiştir. Gösterilen bu ortalamalar Türkiye konut satın alma alışkanlıkları ile ilgili çok önemli bilgiler sunmaktadır. Haberimizin bu kısmında tabloyu inceleyerek sektörün son durumu hakkında sizlere güncel bilgi vermeye çalışacağız.

Yayımlanan rapora göre bir odalı ya da stüdyo daire olarak nitelendirebileceğimiz apartman dairelerinde düşük fiyatlar Gaziantep ve Ankara’da görülmektedir. Gaziantep için bu durum normal karşılansa da Ankara satılık daire fiyatının 150 bin TL gibi düşük bir satış ortalamasına sahip olması oldukça şaşırtıcı bulunmuştur. Ankara görüldüğü üzere pek çok kategoride düşük konut fiyatlarına sahiptir.

Tek odalı stüdyo apartman dairesi fiyatlarında Kayseri, yine Ankara’ya yakın düşük bir fiyat ortalaması ile göze çarpmaktadır. Kayseri Ekim 2018 ortalamasında oldukça düşük fiyatla tek odalı evleri satan şehirdir. Kayseri ortalaması Ekim 2018 tek odalı evler için 120 bin TL olarak belirlenmiştir.

Tabloda Ankara ilimiz oldukça uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Ankara’dan sonra en uygun fiyatlı şehir iki odalı evler açısından Ekim 2018’de Kayseri olmuştur. Kayseri’yi ise Gaziantep izlemektedir. İki odalı evlerin fiyatlarında en yüksek ortalamaya sahip şehir ortalamalara göre İstanbul’dur. Bu durum her ne kadar başta şaşırtıcı gelmese de kimi kategorilerde İstanbul daha düşük bir sırada bulunabilmektedir.

Üç odalı evlerin fiyatları mercek altına alındığında internet sitesinde oldukça çarpıcı bir sonuç ile karşılaşıyoruz. Haberimizi derlerken karşılaştığımız sonuca göre, tabloda da görüldüğü üzere 4 odalı evlerin en yüksek satış fiyatı ortalamasına sahip olduğu ilimiz İstanbul değil İzmir olarak karşımıza çıkıyor.

Raporda yayınlana bir diğer tablo ise bir sütun grafiği. Hazırlanan sütün grafiği şehirden şehre apartman dairesi satış fiyatı ortalamalarını toplu bir halde gözler önüne sererken kullanılan görsel imge sayesinde sonuçların daha belirgin olmasını sağlıyor. İstatistiklere dayanarak yayınlanan bu görsele göre Ankara Türkiye’deki en düşük emlak konut satış fiyatlarına sahip olan şehir olmuş Ekim 2018 istatistikleri süresince. Ankara’dan sonra ise Kayseri ve Konya gibi şehirler de düşük ortalamaya sahip olan şehirler arasında gibi görülüyor. Ülke çapında düşük ortalamaya sahip olan şehirlerin, Ankara göz ardı edildiğinde taşra bölgelerde bulunan şehirler olduğu görülmektedir. Ne var ki Ankara oldukça merkezi bir yerleşimi olmasına rağmen ve başkent olmasına rağmen çok düşük satış fiyatı ortalamalarına sahip olan bir şehirdir. Bunun sebebi ise merkeze uzak yerleşim oranları ve bölgeden bölgeye fiyatlar arasındaki derin uçurum olarak gösterilebilir. Ayrıca, grafiğe bakarak geçen ayın değerlerine göre de fiyatları karşılaştırmak mümkün.

Türkiye çapında konut satış fiyatları açısından en yüksek ortalamaya sahip ilimiz emlak raporlarına göre İstanbul olarak görülmektedir. İstanbul’un ardından en yüksek fiyat ortalamalarına sahip olan şehir ise yaklaşık olarak 350 bin TL’lik bir oran ile İzmir’dir. Bu ortalamalarda elbette daire fiyatlarının oranı olduğu kadar şehirlerde bulunan dairelerin büyüklüklerinin de etkisi vardır. Küçük daireleri yüksek fiyatlı olan şehirler, örneğin ortalamayı düşürecek bir etkene sahiptir denebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ