Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
  • 31.07.2017
  • 865 kez okundu

Gusül abdesti manevi olarak vücudun tümünün yıkanması anlamına gelmektedir. Gusül abdestinin niyeti vücuda manevi olarak yıkamaktır.

Gusül abdesti manevi olarak vücudun tümünün yıkanması anlamına gelmektedir. Gusül abdestinin niyeti vücuda manevi olarak yıkamaktır. Su da onun maddi takipçisidir. Suyunun bulunmadığı durumlarda, teyemmüm ile gusül abdesti alınabilir. Gusül abdestini gerektirecek bir hal olduğu zaman, rüyalanma, kadının lohusalıktan kurtulması, kadının adetten kurtulması, gece görülen rüya ile elbisede oluşan ıslaklık görülmüşse gusül abdesti alarak yıkanmak gerekmektedir. Bunun adına cünüplük hali denmektedir ve bu hal vücuttan temizlenmedikçe kılınan namaz kabul olmamaktadır. Bu hal üzere Ku’an-ı Kerim’ e dokunulmaz, kabenin içine girilmez. Birçok ibadette gusül abdesti alarak vücudu manevi olarak temizlemek bir kuraldır. Dinimizde ölmüş birinin yıkanması, yaşarken gusül abdesti almamış olma ihtimaline binaen yapılmaktadır.

Gusül Abdestinin Olmazsa Olmaz Şartları Nelerdir?

Gusül abdesti nasıl alınır bu şartların en başında, kimi mezheplerde farz, kimi mezheplerde de sünnet olarak kabul edilse de niyet, gusül abdestinin ilk şartı olarak kabul edilmektedir. Cünüplükten arınmak, manevi olarak temizlenmek için Allah’ tan temizlenme dilenir. “ Allah’ım beni manevi olarak temiz kıl, şeklinde niyet edilebilir. www.abdesti.com/gusul-abdesti-boy-abdesti-nasil-alinir Gusül abdesti almadan önce, namaz abdesti almak, bedenin kirli bölgelerinin suyla iyice temizlenmesi ve gusül sırasında vücutta kuru yer kalmaması, gusül abdestinin adabı ve şartları olarak sayılır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti nasıl alınır gusül abdesti almadan önce, etek altı, koltuk altı, yüz tıraşı, tırnak kesimi gibi durumlar mekruh sayılmıştır. Bu temizlenme işleminin, vücudun manevi olarak temiz olduğu zamanlarda yapılması en uygun zamandır. Gusül abdesti niyetiyle banyoya girildiğinde öncelikle vücutta yıkanmaya engel olan tortulardan arındırılır. Daha sonra besmele çekerek “ Allah’ım ben manevi olarak temizlenmek istiyorum, bu niyetim belli” denir. Namaz abdesti gibi abdest alınır. Ağız yıkanır, ardından buruna üç defa bol su alınarak çalkalanır. Üç kere yüz yıkanır. Önce sağ sonra sol kol olmak üzere üçer kere su ile yıkanır. Kulaklar, ense ve baş meshedildikten sonra ayaklar yıkanarak bilinen namaz abdesti alınır. Abdest alınırken ayakların yıkanması şart değildir. Daha sonra gusül abdesti alınır. Gusül abdesti almanın birden fazla yolu vardır. Önce sağ omuzdan, sonra sol omuzdan aşağıya doğru su dökülür. Ardından baş aşağı su dökülür. Burada önemli olan vücutta kuru yer kalmayarak, tüm vücudun ıslanması temizlenmesidir. Gusül abdesti almadan önce vücuttaki engel durumlardan kurtulmak icap eder. Kadınların tırnaklarına sürmüş oldukları ojenin çıkarılması gerekir.

Kaynak : abdesti.com

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ