Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,45 / Satış: 6,47

Güvenlikli İskeleler Zorunlu Oldu

Güvenlikli İskeleler Zorunlu Oldu
  • 23.06.2017
  • 495 kez okundu

İnşaat sektöründe eskiden kullanılan ahşap iskeleler düşünüldüğünde, bugünün güvenlikli iskeleleriyle ne kadar yol kat edildiği bir gerçek.

İnşaat sektöründe eskiden kullanılan ahşap iskeleler düşünüldüğünde, bugünün güvenlikli iskeleleriyle ne kadar yol kat edildiği bir gerçek. Yüksekte çalışan inşaat işçilerinin, düşmeleri sonucu yaralanmaları ve hatta ölmelerini çok yakın bir zaman öncesine kadar her gün duyardık. Ülkemizde İş Güvenliği Kanununun uygulanmaya başlanması, işveren ve işçilerin daha bilinçli hale gelmesiyle, güvenlik için gereken tedbirler yavaş yavaş alınmaya başlandı. Güvenlikli iskele kullanımı, inşaat sektöründe zorunlu hale getirilerek büyük bir adım atılmıştır.

Nedir bu ? İskeleler eskiden her türlü zemin üstüne yerleştiriliyordu bu da iskelenin devrilmesine, üzerinde ve altında çalışan kişiler için tehlike yaratmasına sebep oluyordu. Güvenlikli iskelelerde bulunan ayar milleri sayesinde, iskele bacakları arasında oluşacak yükselti farklılıkları engellenebilmekte ve devrilme riskinin önüne geçilebilmektedir. Güvenlikli iskelede kullanılacak her türlü malzeme galvaniz kaplamadan yapılmaktadır. Bu yüzden çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olabilmektedirler. İskele platformu üzerinde çalışan işçilerin, düşmelerini engellemek amacıyla arka ve yan korkuluklar bulunmaktadır. Güvenlikli iskeleler, çalışan işçinin rahat hareket etmesine olanak sağlar, hem genişlik hem yükseklik ölçüleri, eski iskelelerle kıyaslandığında çok daha büyüktür. Ayrıca bu iskeleler, duvar bağlantılarıyla güçlendirilerek çok daha dengeli ve emniyetli hale getirilmiştir. İskele üzerinde alt katla üst katı birbirine bağlayan merdiven sistemi bulunmaktadır. Tüm bu özellikleri ve çok daha fazla teknik detaylarıyla güvenlikli iskeleler, iş kazalarının önüne geçebilmek adına atılmış çok büyük bir adımdır.

Güvenlikli iskeleler, maliyetli araçlardır. Her firmanın bu iskeleleri satın almak için bütçe ayırması, bakımını sağlaması ekonomik olarak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle firmalar güvenlikli iskele kiralama hizmeti almayı tercih etmektedir. Özellikle kısa dönem ihtiyaçlarda iskele kiralama, firmalar için çok ekonomik olmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi almak için ankaraiskelekiralama.net adresine giriniz

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ