Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

Hasan Cankurt hocamız artık yazmaya başlıyor!

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
  • 22.02.2017
  • 2.071 kez okundu

kimdir?

Birkaç güne kadar ilk yazısıyla aramızda olacak Sayın Cankurt hakkında biraz bilgi vermenin isabetli olacağı kanaatindeyim.

1979 Aksaray doğumlu Hasan Cankurt hocamız uzun zamandır öğretmenlik yapıyor ama akademik yönü çok kuvvetlidir. Velud ve cesur bir kalemi var.

2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Adıyaman’da, Manisa merkezinde ve Akhisar İlçesi’nden öğretmenlik yaptı. 2014’te Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde konusu “Hasan Rızayî Aksarayî’nin hayatı, sanatı ve eserleri ve Kaside-i Bürde’nin şerhi” olan yüksek lisans tezini tamamlayarak bilim uzmanı oldu. Yaklaşık bir yıl Tunus Türkiye Büyükelçiliği’nde Araplar’a Türkçe öğretmekle görevlendirildi. 2016’da ülkesine dönen Sayın Cankurt şu an Aksaray Merkez Genç Osman Köyü Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Uzmanlık alanlarından bazılarını da zikretmek yerinde olacak sanırım. Osmanlı şiiri, Sûfî şiiri, tasavvuf edebiyatı, Arap-İslam uygarlığı bilim tarihi, İslâm düşünce tarihi, Türk kültür tarihi ve özelde de Mehmet Akif Ersoy’un şiiri, sanatı, idealidir.

Unutmadan hocamızın bir yayını okurlarla geçen yıl buluştu. Açık söyleyeyim ki, kitabı elime aldığımda şaşırdım. Çünkü son zamanlarda gördüğüm en kaliteli yüksek lisans teziydi. Doktora tezinden farkı olmayan bu çalışmaya imza atan hocanın emeği takdire şayandır. En ufak bilgiyi bile dipnotlarla belgeleyen, Hasan Rızayî’nin tüm eserlerini Osmanlıca aslından inceleyen bu kaliteli eseri okumanızı tavsiye ederim.

“Seyyid Hasan Rızâyî El-Aksarayî Hayatı, Sanatı ve Eserleri ve Müftahü’s-Saade Adlı Kaside-i Bürde Şerhi” adlı eseri Kültür Müdürlüğü yayınları arasından çıkmıştır.

Osmanlı şiiri, Sûfî şiiri, tasavvuf edebiyatı, Arap-İslam uygarlığı bilim tarihi, İslâm düşünce tarihi, Türk kültür tarihi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Kendisinin akıcı kaleminden nice güzel yazıları okuyacağımız Hasan Cankurt Bey’e hoş geldiniz der, başarılar dilerim..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ