Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

İstiklal Marşı’nı ve Akif’i Anarken

Hasan CANKURT
Hasan CANKURT - cankurt_hasan@hotmail.com
  • 14.03.2017
  • 3.142 kez okundu

(GENÇOSMAN KÖYÜ ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜNDEN…)

            Malumunuz bu gün 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve onun abidevî şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma ve idrak etme günü… Akif’in marşımızı ne zorluklarla kaleme aldığı ve ne sıkıntılı ortamda ya da zamanda terennüm ettiği hepimiz tarafından bilinmektedir. Akif, ne güzel özetler, ne güzel nazarlara sunar bu günleri: “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarına ve Akif’imize bâkî muhabbetle derken biz de onların aziz hatırasına vefa borcumuzu ödemek için Akif hakkında yazılmış bazı eserleri öğrencilerimize okutmaya çalıştık okulumuzda… Akif vatanına ve Türk gençliğine Mecnun’du. O, Leyla’sını Asım’ın Nesli olarak görürdü. Okuttuğumuz kitaplar ışığında Marşımız ve Akif hakkında öğrencilerimle yazılı ve sözlü birtakım söyleşiler yaptım. Öğrencilerimin hiç de azımsanmayacak ya da küçümsenmeyecek malumat edindiğini gördüm. Marşımıza uzanan ve Akif’imize açılan kapıdan duygu yüklü alıntılarla döndüklerine şahit oldum. Bu yazımda güzel öğrencilerimin kalemine sığınıyorum. Onların söyleşilerinden aldığım bazı notları hiçbir değişikliğe tabi tutmadan orijinalliğiyle paylaşmak istiyorum. Parantezde verilen kısımlar şahsıma aittir:

Ben öncelikle sözlerime nasıl başlayacağımı bilemiyorum ama bir yerden başlamam gerekiyor. (İstiklal Marşımız ve Akif karşısında samimi ve özgün bir itiraf diye düşünüyorum. Takdiri size bırakmak koşuluyla…) Biz, Mehmet Akif Ersoy’u unutmamalıyız ve onu özlemle, ona benzeme isteğiyle anmalıyız. Mehmet Akif Ersoy’a karşı hep bir özlem var içimizde. Milletimiz onun gibi bir vatan sevdalısına sahip olduğu için binlerce kez şükretmeli. Kimse onun gibi olamaz.

Nazik Göç

8/A

 

Vatanımızı ve ülkemizi hiç kimse bu kadar güzel anlatamazdı herhalde, bütün kalbini o marşa veremezdi istese de veremezdi. Bu yüzden ona tüm kalbini veren Mehmet Akif Ersoy oldu. Nice zorluklar ve şartlar içerisinde yazılmış marşımız ki gelecek de bilsin o anları. O nesil de görsün unutmasın sakın ülkesini, diye yazıldı bu marş. Binlerce kişinin arasından çıkageldi. Biz değil o seçti bizi.  Şimdi kim yazar onun kadar iyi, şanlı bir marş.                                                                                                                                                          Eda Nur Aytekin

7/A

 

Mehmet Akif, insan sevgisine ve vatan sevgisine hep önem vermiştir. Almanya’ya gittiğinde Çanakkale’yi düşündü…

Mustafa Mert

8/A

Mehmet Akif, tüm insanlara yaşamı olsun, kültürü olsun duyguları olsun çok örnek bir davranış sergilemiş. Akif vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan bir bireydir. Aslında Akif o anı, o günü ölümsüzleştirmiş.

İlayda Kaplan

7/A

 

İstiklal Marşı’nı dinlediğimde bende coşku, heyecan ve gurur duyguları uyanmaktadır. Tabii şehitlerimizi düşündüğüm zaman bir hüzün duygusu hissederim. Böylesine yüce bir milletin mensubu olmaktan dolayı gurur duyarım.

Buse Göç

8/A

 

Akif’i tanımak şahsen bana gurur kaynağı oluyor. Akif’i tanımak herkesin vazifesi. Belli ki çoğu insan Akif’i tanımıyor. Eğer tanıyor olsalardı kendi vatanlarına, kendi topraklarına ihanet etmezlerdi. Keşke Akif herkesin kalbinde yaşasa…

Nazmiye Çoğalkan

8/A

 

Sorumluluklarını hep bilmiş ve asla ama asla kibirlenmemiş, böbürlenmemiş, kendini herkesle aynı görürdü. Gençleri geleceğimiz olarak görmüştür. Gençlere kimsenin güvenmediği kadar güvenmiştir.

İlayda Yılmaz

8/A

 

Bundan sonra bu İstiklal Marşı’nın bir daha yazılmayacağını biliyoruz ve bunun sonucunda da para almadığını da… Bu nasıl bir sadakattir?!.

Yusuf Göç

6/A

 

Biz, şehitlerimizin ve gazilerimizin hakkını nasıl ödeyip ailelerinin yarasını bastıracağız. Tabii ki de vatanımızı ve milletimizi koruyup onlara borcumuzu ödemeliyiz.

Leyla Yaşar

7/A

 

O, örnek davranışlarıyla güzel ahlakıyla herkesin kalbini fethetmiş bir insandı. O vatanı için her ne varsa yapmaya hazırdı. Tam anlamıyla vatanı anlatan o güzel İstiklal Marşımızı yazdı ama o kadar şerefli bir insandı ki İstiklal Marşı için yani vatan için yaptığı şeyden para almak ona çok iğrenç geldi.

Sultan Aytekin

8/A

 

İstiklal Marşı demek bayrak, vatan ve Mehmet Akif Ersoy demektir. O öyle bir şair ki yürekten yazdığı o kıtalarını 1921’den beri dillerde gönüllerde anıyor ve söylüyoruz. Ona minnettarız. İstiklal Marşı bize şehitlerimizi, gazilerimizi, Türk ulusunun vatanını kolay kazanmadığını ve hiçbir zaman da düşmana teslim etmeyeceğini anlatmaktadır. Ne mutlu bize ki böyle sancak ve bayrak altında hür ve bağımsız bir millet olarak yaşıyoruz ve şairimizin yazdığı İstiklal Marşımızla gurur duyuyoruz.

Gamze Arabacı

5/A

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Hacı Ali KAYA dedi ki:

    Öğrencilerinizin,Vatan ve Millet sevgisini kuvvetlendirmede mükemmel bir çalışma.Başarılar dileriz.

YORUM YAZ