Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Konuşma İle Tedavi: Terapi

Konuşma İle Tedavi: Terapi
  • 19.06.2016
  • 1.076 kez okundu

Terapi Nedir?

Terapi (diğer adı ile Psikoterapi) bir nevi konuşma tedavisidir. Psikoterapi, psikolojik rahatsızlıkların tedavisi, bozuk davranış ve tutumlarda düzelme, kişisel gelişim ve farkındalıkta büyük bir rol oynar.

Terapi, hayat hakkında kafa karıştırıcı, rahatsız edici veya acı verici bulunan ne varsa rahatça konuşmayı sağlayan güvenli bir ortam sunar. Terapi seanslarına katılan bireyler, katılımcıları dikkatli bir şekilde dinleyen uzmanlar ile sorunları üzerine konuşma fırsatı bulur ve bireyler her türlü soruna çözüm bulmak için adım atmış olur.

Terapi Nasıl Yapılır?

Terapi ile tedavi oldukça kişisel faktörlere bağlı bir süreçtir. Bazen seanslar sırasında geçmişte yaşanan travmalar, acı verici duygular veya alınan zor kararlardan bahsetmek durumunda kalınabilir, o yüzden terapi seansları sırasında kişinin kendisi ile yüzleşmesi ile alakalı olarak kötü hissetmesi mümkündür. Ancak düzenli olarak devam edildiğinde terapinin, bireyin hayat kalitesini düşüren tüm faktörleri fark etmesi ve üstesinden gelmesinde çok faydalı olacağı kanıtlanmıştır.

Çeşitli terapi metotları ve bireyin içinde bulunduğu durumlara göre değişen türleri vardır. Bir kişi için terapinin gerekli olup olmadığı, gerekliyse nasıl bir tedavi yöntemi izleneceği ancak uzman psikologlar ile yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenebilir.

Terapi

Terapi Yöntemleri

Bugün dünya çapında pek çok terapi yönteminin uygulandığı görülmektedir. Ancak araştırmalara göre terapist veya psikoloğunuz ile olan iletişiminiz ve tedavide devamlılık, uygulanan terapi yönteminden çok daha önemlidir.

Günümüzde kullanılan başlıca terapi çeşitleri şunlardır:

– Bireysel terapi

– Evlilik terapisi

– Aile terapisi

– Çocuk Psikoterapisi

– Grup terapisi

– Online terapi

Psikoterapi tedavisinin ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı durumlarda bir bireye yardımcı olabilmek için 2-3 terapi seansı yeterliyken, bazı durumlarda tek seansın yeterli olduğu görülmüştür. Bu tamamen hastanın içinde bulunduğu duruma ve psikoloğun koyduğu tanıya bağlıdır. Bir terapi seansının uzunluğu genellikle 50-60 dakika arasında sürer. Terapi seanslarının uzunluğu, terapistin uygun gördüğü şekilde düzenlenir. Psikoterapide bireyler seanslara haftada bir gidebilir, ancak bu süre uygulanan terapi yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

2005 yılından beri İstanbul ve Ankara’da hizmet veren Madalyon Psikiyatri Merkezi psikoterapide en çok tercih edilen kurumlardan biridir. Uzman kadrosu, son teknoloji tanı ve tedavi metotları ile Madalyon Klinik, Türkiye’de psikoterapi tedavisinde öncülük etmektedir..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ