Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Kredisiz Ev Alma Yöntemleri

Kredisiz Ev Alma Yöntemleri
  • 10.05.2017
  • 812 kez okundu

Günümüzde herkesin ev sahibi olmak için birçok planlar yaptığı kaçınılmaz bir gerçektir.

Günümüzde herkesin ev sahibi olmak için birçok planlar yaptığı kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat çalışanların maaşlarının asgari seviyesi düşük olduğu için genelde bankalara mecbur kalmaktaydılar. Bankaların neredeyse 2 misli faiz uygulama sistemleri göz önüne alındığında 100 bin Türk lirası bir ev alıcısına 10 yıl vadeli banka kredisi ile neredeyse 200 bin Türk lirasına gelmektedir. Bu nedenle ülkemizde ciddi bir açık sistem olan faizsiz ve peşinatsız ev almak yöntemi birçok girişimci firmalar sayesinde başlamış durumdadır. Bu firmalar insanları faizsiz bir şekilde ev sahibi yapmak için çeşitli formatlar geliştirmiş ve uygulamaya sokmuşlardır. Yine kredisiz ev al işlemleri için ülkemizde devletimizde bu yönde proje geliştirmiş ve ülke geneline toplu konut idaresi adı altında ülke geneline yaymış ve yaymaya devam etmektedir.

Ülkemizde kredisiz ev almanın yolları nelerdir?

Ülkemizde kredisiz ev almanın yolları çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Öncelikli olarak birçok inşaat firması temelden satışlar şeklinde uygulamalar gerçekleştirmiş olup, bir miktar ön ödeme alarak ya da hiç ödeme almayarak insanları aylık ödemeler, belirli aralıklar ile ödemeler şeklinde ev sahibi yapmaktadır. Bu inşaat firmaları başlangıçta evin ne zaman biteceği konusunda sözleşme yapmakta olup faizsiz uygulama ile sattığı evleri zamanında bitirmektedir. Alan insanlar ödemelerini kesinlikle arttırmadan başta değeri belirlenen miktarı ödeyene kadar devam etmektedir. Kredisiz ev almanın bir diğer yolu ise devlet kanalı aracılığı ile yapılmaktadır.

Ülkemizde devletin kurduğu birim olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı da insanları kredisiz bir şekilde ev sahibi yapmaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ülke genelinde yaptığı çalışmalarda çok talep olduğu için kurum noter huzurunda yapılan çekilişler ile insanları ev sahibi yapmaktadır. Toplu Konut İdaresi başlangıçta bir miktar ön ödeme almakta olup kalan miktarı eşit ödemeler şeklinde belirli yıl aralığına paylaştırmaktadır.

Kredisiz ev almak için hazırlanması gereken evrak var mıdır?

Peşinatsız ev sahibi olmak için hem devlet hem de özel inşaat firmaları alıcılarından belirli evraklar talep etmektedirler. İkametgâh kaydı, TC kimlik fotokopisi, gelir belgesi, su ya da elektrik faturası örneği ve fotoğraf gibi evrakların müracaat esnasında hazır olması gerekmektedir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ