Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

Mucitlerin Gündelik Yaşamımıza Etkileri

Mucitlerin Gündelik Yaşamımıza Etkileri
  • 18.02.2017
  • 602 kez okundu

Gündelik hayatımızda kullandığımız birçok ürünün, yaratılmasında katkısı olmuş birçok mucit bulunmaktadır.

Gündelik hayatımızda kullandığımız birçok ürünün, yaratılmasında katkısı olmuş birçok mucit bulunmaktadır. Bu mucitlerin, hayatlarında karşılaştıkları problemlerin çözme çabalarının ürünü olan bu buluşlar sayesinde gün geçtikçe hayatımız daha da kolaylaşmaktadır. Tarih insanların hayatını değiştiren çok büyük olaylar ve insanlara şahitlik etmiştir. Tarih, geleceğe ışık tutan bir yapıya sahip olduğu için tarihi değiştiren mucitler ve icatları hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Gelin şimdi bu mucitlerden bir tanesine göz atalım.

Nikola Tesla

Amerika’da yaşamış Sırp asıllı bir mucittir. İcat ettiği birçok şey ile günümüz teknolojisin oluşumunda rolü büyüktür. Özellikle elektriğin kablosuz taşınımı ile ilgili buluşu günümüz teknolojik araçlarının birçoğunun temelini oluşturmaktadır. Çok zeki olan Tesla, birçok günümüz icadının temelini atacak düşünceleri ile of önemin çok ilerisindeki kafa yapısı ile dikkatleri üzerinde toplamıştır. Özellikle alternatif akımı bulması onun için dönüm noktası olmuştur. Alternatif akımlı elektrik motoru ise onun günümüz elektrik sisteminin temellerini oluşturmasında en önemli adımı olmuştur.

Doğrudan akımın karşısında büyük bir başarı kazanan alternatif akım aynı zamanda yüksek gerilimin temellerinin de o dönemde atıldığını göstermektedir. Transmitörler üzerine çalışmaları ile de elektriğin voltajının arttırılıp azaltılmasını sağlayarak elektrik taşınmasında en önemli adımlardan birini atmış oldu.

Yaptığı tesla bobini ile ilk yapay yıldırımları üreten kişi olmuştur. Aynı zamanda kurduğu kablosuz elektrik iletim tesisinden 80 km uzaklıkta bulunan yüz adet ampulü yakarak büyük bir başarı kazanmıştır. Nicola Tesla, yaptığı bu icatlar ile günümüz teknolojik gelişmelerine çok büyük bir adımı da attırmıştır. Yaptıkları günümüzdeki teknolojik gelişmelere temel oluşturmayı sürdürmektedir.

Kaynak: Uplifers.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ