Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,51 / Satış: 7,54
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,89

Niğde’de Görülecek 5 Tarihi Yer

Niğde’de Görülecek 5 Tarihi Yer
  • 03 Haziran 2017 - 00:31

Tarihi geçmişi M.Ö 7000 yılına kadar uzanan, Kapadokya sınırları içerisinde bulunan Niğde; kış turizminde önemli bir yere sahip dağcılık ve kayak aktiviteleri, tarihi ören yerleri, şifa kaynağı kaplıcaları ile İç Anadolu Bölgesinin önemli turizm merkezleri arasında kabul görüyor. Köklü bir tarihi geçmişi olan bu kent; tarih boyunca Hititler, Romalılar, Osmanlılar gibi saygın medeniyetlere ev sahipliği yapmış.  Antik döneme ait Bahçeli Köşk Höyüğü, Divaralı Höyüğü, Çamardı Celaller Höyüğü; yapılan kazı çalışmaları sonrasında Niğde’nin antik geçmişi hakkında bilgi veren eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı ören yerlerinden yalnızca birkaçı.  Bu yazımızda doğal güzellikleri ve çeşitli hastalıklara iyi gelen termal sularının yanı sıra tarihi yapıları ile de ünlü Niğde’nin en önemli tarihi yerlerinden bahsetmek istedik. Niğde araç kiralama hizmetinden yararlanarak; Niğde’deki höyük, kilise, manastır, cami ve türbe gibi tarihi mekanları ziyaret ederken; konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz.

İşte, Niğde’de Görülecek 5 Tarihi Yer

1)Tyana Ören Yeri(Antik Kenti)

Altın çağını Roma Dönemi’nde yaşayan, Geç Hitit döneminde başkent olarak kullanılan Tyana Ören Yeri; Bor ilçesinin Kemerhisar kasabasında bulunuyor. Büyük bir kısmı Kemerhisar kasabasının altında kalan bu ören yerindeki su kemerleri ise M.S 3. yy’da yapılmış. Tyana Ören Yeri’nde yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen eserler ise günümüzde Niğde Müzesi’nde sergileniyor.

2) Kuş Kayası Kaya Mezarları

Niğde’nin Karatlı Kasabasının güneybatısındaki 15 adet kaya mezarı, aynı vadinin iki yamacında boylu boyunca uzanıyor. Roma dönemine ait olan bu mezarlıkların giriş kapısının üzerine ise kabartma şeklinde insan figürleri işlenmiş. Bu mezarlardan birinin duvarına ise köpek ve dağ keçisi figürleri yapılmış. Mistik ve gizemli bir hava solumak adına Kuş Kayası Kaya Mezarları’nı ziyaret edebilirsiniz.

3) Gümüşler Manastırı

Niğde Gümüşler Kasabası’nda bulunan ve büyük bir kaya içerisine oyularak inşa edilen Gümüşler Manastırı; manastırın kuzeyindeki bir adet kiliseden ve çok sayıda farklı bölümden oluşuyor. Eşsiz mimarisi ile büyüleyen bu manastırdaki kilisenin duvarlarında ise İsa Peygamber, Meryem Ana ve Havariler gibi önemli kişilerin resimleri yer alıyor. Orta Çağ mimari örneği olan bu manastıra kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

4) Konaklı Yer Altı Şehri

Biraz adrenalin, biraz da gerilim dolu zaman geçirmek için Konaklı ilçesinde bulunan Konaklı Yer Altı Şehri’ni baştan sonra gezebilirsiniz. Turizme açık olan bu yer altı şehri; Kapadokya’nın en çok ziyaretçi ve turist çeken tarihi yerleri arasında sayılıyor.

5)Niğde Kalesi

M.Ö 8. asırda yaptırıldığı tahmin edilen, üç surla çevrili olmasına rağmen birçok yeri günümüzde yıkılı olan Niğde Kalesi’ne çıkmadan ve kalenin eski burçlarından biri üzerine yapılan Niğde saat kulesinde fotoğraf çektirmeden de Niğde’den dönmemenizi öneriyoruz.

Kaynak: http://www.almiracars.com.tr/tr/blog/seyahat/nigde-de-gorulecek-5-tarihi-yer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ