Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Obezite Nedir ? Obezite Tedavisi Nasıldır ?

Obezite Nedir ? Obezite Tedavisi Nasıldır ?
  • 16.06.2016
  • 1.263 kez okundu

Gelişen dünya ve değişen teknoloji sayesinde insanların beslenme alışkanlıkları da her geçen gün değişmektedir. Değişen yiyecek kültürü gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde obezite tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Peki, insanlar bu tehlikenin ve getirebileceği sağlık problemlerinin farkında mı? Obezite nedir diyecek olursanız ;

Obezite nedir ?

Bedensel yağ kütle oranı ile yağsız kütle oranının arasında aşırı fark görülmesi ile açıklanan bir hastalıktır. Obezite sebepleri, yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı öne çıkar ve boy ve kilo arasındaki dengesizlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkeklerde farklı kriterler ile değerlendirilen obezite, kadınlarda vücut ağırlık oranının %30 u geçmesi ile gerçekleşmektedir. Erkeklerde bu oran %25 olsa da obeziteliğin kadınlarda daha sık görüldüğü kanıtlanmış bir gerçektir.

obezite nedir , obezite tedavisi nasıldır

Her geçen gün artan obezite tehlikesi başta genç ve çocuk yaşta insanlarda olmak üzere her yaştan ve her cinsten insanda karşılaşılabilen bir hastalık haline gelmektedir. Bu ciddi hastalığın en önemli sebebi düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlığıdır. Özellikle fast food, hamburger, cips gibi yiyeceklerin yenmesi ile bol miktarda şeker içeren kola, fanta gibi içeceklerin tüketilmesi obeziteliğe davetiye çıkarmaktadır. Tüm bunlarla beraber sporsuz bir yaşam bu hastalığı oldukça tetiklemektedir. Yeterince yapılmayan yürüyüş, koşu ve egzersiz gibi fiziksel aktivitelerin yoksunluğu obezitenin kapılarını insanlara açmaktadır.

Obezite tedavisi nasıldır ?

Obezite nedir sorusuna cevap verdikten sonra gelelim tedavisine. Obezite tedavisi nasıldır ? Sağlıksız bir vücudun sağlıksızlığı getireceğinin kanıtı olan obezite hastalığı, kişilerin genetik hormonal bozukluklarından dolayı da meydana gelebilmektedir. Aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımı, alkol ve sigara bağımlılığı, psikolojik problemler ve kişinin maddi durumu obeziteyi tetikleyen etmenler arasında yer almaktadır. Obeziteye savaş açmak için bilinçli bireyler olunmalı ve iyi bir gelecek için çocuklara da bu yönde eğilimler sağlanmalıdır. Dışarıda yenen yemeklerin,  hangi malzemelerden ve ne koşullarda yapıldığını bilmeden tüketmemeli, yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecekler kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek sağlıklı bir yaşamın kapıları açılmalıdır. Özellikle bol proteinli güçlü bir sabah kahvaltısının yapılması diğer öğünleri asiste edecektir.

obezite nedir , obezite tedavisi nasıldır

Öğle ve akşam öğünlerinin daha hafif ve tüketimi kolay yiyecekler ile geçiştirilmesi hem sizi tok tutacak hem de vücudun gerekli vitamin ve minareli almasını sağlayacaktır. Olabildiğince stresli ortamlardan uzak durulmalı ve psikolojiyi bozabilecek tüm olasılıklar insan hayatından çıkarılmalıdır. Yoğun hayat temposunu bahane göstermek yerine günde yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş ya da 20 dakikalık bir koşu yapmak obezite problemini hayatınızda uzak tutacaktır. İnsanlar bu noktada sporun önemini unutmayarak yeterli egzersizlerini yapmalıdır.

Zinde ve fit bir vücut ile verimli birer birey olabilmek için obezite tehlikesi küçümsenmemelidir. Kişiler gerek beslenme gerekse spor anlayışlarını yeniden gözden geçirerek sağlıklı bir yaşamın temellerini atmalıdır. Oto kontrolünü sağlayabilen ve bu konuda gerekli bilince sahip bireylerin obeziteyi yenmesi hiç de zor olmayacaktır. Doğal obezite tedavisi nasıldır faktörlerinin yanında doktor kontrolü de önemlidir.

http://www.medicaretr.com/obezite-cerrahisi-icin-profesyonel-ellerden-hizmet-alin/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ