Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,52

Önemli oto yedek parçalardan Debriyaj Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Önemli oto yedek parçalardan Debriyaj Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır ?
  • 22.09.2017
  • 500 kez okundu

Trafikte manuel araç kullanan herkesin yoğun olarak kullandığı ama farkında bile olmadığımız oto yedek parça lardandır debriyaj ve debriyaj balataları. Debriyaj balataları zamanla bitebilir. Peki Debriyaj Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Tabi her malzeme gibi debriyaj balatasıda kullanıldıkça yıpranır ve eskir. Fiat araçlarınız için fiat yedek parça ürünlerine göz atabilirsiniz. Debriyaj balatasına düzenli kontrol yapılmadığı taktirde aracımıza ve motora büyük zarar verebiliriz. Peki nereden anlarız debriyaj balatasının durumunu? Bu makalemizde size bu konuda elimizden geldiğince açıklama da bulunacağız. İlk ve en basit yollardan birisi debriyaj pedalındaki yumuşama olarak gözümüze çarpacaktır.

İlk çalıştırmada ve vitese takmada hatta vites geçişlerinde pedalı sonuna kadar basarak geçirmek zorunda kalırız. Yıpranmış olan debriyaj zor geçeceğinden her seferinde ayağımız ile sonuna kadar bastırmak ve kendimizi yormak zorunda kalırız. Ayrıca araç kalkışlarda sürekli olarak titreme yapacaktır. Buradan da debriyaj balatasının yıprandığını anlayabilir. Şimdi size anlatacağımız yol ile çok daha kolay bir şekilde debriyaj balatasının durumunu test edebilirsiniz.

İlk olarak aracın el frenini sonuna kadar çekin. Daha sonra çalışır durumdaki aracı 5. vitese takın. Gaza ve frene hiç dokunmadan ayağımızı sadece debriyaja basılı tutuyoruz. Yavaşça debriyaj pedalından ayağınızı çekmeye başladığınızda araç bir noktada size direnmeye başlayacaktır. Debriyaj pedalı ne kadar geliyorsa yani aracınız ne kadar geç direnmeye başlıyorsa debriyaj balatalarıda o kadar yıpranmış demektir.

Normal şartlarda yeni bir debriyaj balatası ile pedaldan çok kısa bir mesafe ayağınızı çektiğinizde araç stop edecek iken, yıpranmış bir debriyaj balatasına sahipseniz ayağınızı daha uzun bir çekme mesafesine getirdiğinizde aracınız çalışmaya devam eder. Kontrollerimizi düzenli yapmaz ve debriyaj balatasındaki bu yıpranmayı zamanında farkedip müdahale etmez isek bu bize ilerleyen zamanlarda tofaş yedek parça olarak çok daha ağır maddi külfet açacaktır.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ